CHP’NİN PARLAMENTER HEYETİ ODAMIZI ZİYARET ETTİ

Diyarbakır ve Mardin’e beş kişilik bir parlamenter heyeti gönderen CHP ‘ nin  bu çalışmaları kapsamında  Ticaret ve Sanayi Odasını da ziyaret etti.

                Grup Başkanvekili Ankara Milletvekili Levent GÖK başkanlığında, İstanbul Milletvekili Ali ÖZCAN, Burdur Milletvekili Mehmet GÖKER, Zonguldak Milletvekili Mehmet ÜNAL ve Kırklareli Milletvekili Vecdi GÜNDOĞDU’ dan oluşan CHP heyeti Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali TUTAŞI ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından Meclis toplantı salonunda kabul edildi.

                CHP Heyetini Bölgede ve Mardin’de görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan TUTAŞI;  Bölgede yaşanmakta olan olaylar nedeniyle oluşan huzursuzluk ve güvensizlikten ötürü büyük ekonomik sıkıntılar yaşanmakta olduğunu söyledi. Mehmet Ali TUTAŞI; olayları bahane ederek bölgenin can damarı olan Habur Gümrük Kapısının kapatıldığını, uzun süre kapalı kaldığını belirterek Mardin turizminin de büyük zarar gördüğünü, 5000 yatak kapasiteli otellerin şuanda 12 yatağının dolu olduğunu ifade etti.

                Komisyon Başkanı Levent GÖK; iki günlük gezileri esnasında başta Diyarbakır olmak üzere, bölge illerinin büyük bir ekonomik sıkıntı içinde olduklarının gözlemlediklerini belirtti ve bölge halkının CHP’ye teveccühünün arttığını ifade ederek, bundan böyle bölgede daha fazla olacaklarını ve vatandaşlarla daha sık bir diyalog içinde olacaklarını söyledi.

 

 

 

 

MARDİN NÜFUSU AÇIKLANDI

 

 

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Siirt Bölge Müdürlüğü, Mardin’in 2015 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Mardin nüfusunun 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla 796 bin 591 kişi olduğu belirtildi.

Mardin’de ikamet eden nüfus 2015 yılında, bir önceki yıla göre 7 bin 595 kişi arttı. Erkek nüfusun oranı yüzde 55,5 (400 bin 478 kişi), kadın nüfusun oranı ise yüzde 44,5 (396 bin 113 kişi) olarak gerçekleşti.

Mardin’in yıllık nüfus artış hızı, 2015 yılında bir önce ki yıla göre yüzde 1 olarak gerçekleşti.

TÜİK Siirt Bölge Müdürlüğü, Türkiye nüfusu 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla 78 milyon 741 bin 53 kişi olduğunu açıkladı.

Türkiye’de ikamet eden nüfus 2015 yılında, bir önceki yıla göre 1 milyon 45 bin 149 kişi arttı.

 Erkek nüfusun oranı %50,2 (39 milyon 511 bin 191 kişi), kadın nüfusun oranı ise %49,8 (39 milyon 229 bin 862 kişi) olarak gerçekleşti.

Türkiye’nin yıllık nüfus artış hızı, binde 13,4 olarak gerçekleşti.

Yıllık nüfus artış hızı 2014 yılında ‰13,3 iken, 2015 yılında ‰13,4 oldu.

İl ve ilçe merkezlerinde yaşayanların oranı %92,1 oldu.

İl ve ilçe merkezlerinde ikamet edenlerin oranı 2014 yılında %91,8 iken, bu oran 2015 yılında %92,1’e yükseldi. Belde ve köylerde yaşayanların oranı ise %7,9 olarak gerçekleşti.  

İSTANBUL’DA İKAMET EDEN NÜFUS BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE %2 ARTIŞ GÖSTERDİ

Türkiye nüfusunun %18,6’sının ikamet ettiği İstanbul, 14 milyon 657 bin 434 kişi ile en çok nüfusa sahip olan il oldu. Bunu sırasıyla %6,7 (5 milyon 270 bin 575 kişi) ile Ankara, %5,3 (4 milyon 168 bin 415 kişi) ile İzmir, %3,6 (2 milyon 842 bin 547 kişi) ile Bursa ve %2,9 (2 milyon 288 bin 456 kişi) ile Antalya illeri takip etti. Bayburt ili ise 78 bin 550 kişi ile en az nüfusa sahip il oldu.

TÜRKİYE NÜFUSUNUN ORTANCA YAŞI YÜKSELDİ

Ülkemizde 2014 yılında 30,7 olan ortanca yaş, 2015 yılında önceki yıla göre artış göstererek 31 oldu. Ortanca yaş erkeklerde 30,4 iken, kadınlarda 31,6 olarak gerçekleşti. Ortanca yaşın en yüksek olduğu iller sırasıyla Sinop (39,3), Balıkesir (38,8) ve Kastamonu (38,3) iken, en düşük olduğu iller ise sırasıyla Şanlıurfa (19,3), Şırnak (19,5) ve Ağrı (20,3)’dır.

ÇALIŞMA ÇAĞINDAKİ NÜFUSUN ORANI BİR ÖNCEKİ YILA GÖRE DEĞİŞMEDİ

Ülkemizde 15-64 yaş grubunda bulunan (çalışma çağındaki) nüfusun oranı 2015 yılında, bir önceki yılda olduğu gibi %67,8 (53 milyon 359 bin 594 kişi) olarak gerçekleşti. Çocuk yaş grubundaki (0-14) nüfusun oranı ise %24’e (18 milyon 886 bin 220 kişi) gerilerken, 65 ve daha yukarı yaştaki nüfusun oranı da %8,2’ye (6 milyon 495 bin 239 kişi) yükseldi.

TÜRKİYE’DE KİLOMETREKAREYE DÜŞEN KİŞİ SAYISI ARTTI

Nüfus yoğunluğu olarak ifade edilen “bir kilometrekareye düşen kişi sayısı”, Türkiye genelinde 2014 yılına göre 1 kişi artarak 102 kişi oldu. İstanbul, kilometrekareye düşen 2 821 kişi ile nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu ilimiz oldu. Bunu sırasıyla; 493 kişi ile Kocaeli, 347 kişi ile İzmir ve 283 kişi ile Gaziantep takip etti. Nüfus yoğunluğu en az olan il ise bir önceki yılda olduğu gibi, kilometrekareye düşen 12 kişi ile Tunceli oldu.  

Yüzölçümü bakımından ilk sırada yer alan Konya’nın nüfus yoğunluğu 55, en küçük yüzölçümüne sahip Yalova’nın nüfus yoğunluğu ise 275 olarak gerçekleşti.

Bursalı işadamlarından Mardin ve Urfa'ya yatırım çıkarması

Türkiye'nin komşularıyla sıfır sorun sloganı ile hayata geçirdiği yeni dış politikası Güneydoğu'nun ekonomik ve sosyal hayatına olumlu yansımaları da hissedilmeye başlandı. 300 milyonluk Arap dünyasıyla kurulan yakın ilişkiler, yükselen Irak ve Suriye pazarları, her geçen gün yükselen ticari ilişkiler ve artan turizm potansiyeli Güneydoğu illerinin ekonomisini olumu yönde etkilemeye başladı. Bu iyileşmelerden en çok yararlanan illerin başında Mardin ve Şanlıurfa geliyor. Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği üyeleri, Güneydoğu'nun iki önemli kenti Mardin ve Urfa'yı ziyaret etti. DOSABSİAD'lı işadamları gerçekleştirdikleri ziyaretlerde, bölgeye ilişkin yatırım ve ticaret imkanlarını yerinde inceleyerek, bölge ekonomisine yön veren unsurları birebir gözlemleme fırsatı buldu.

DOSABSİAD'lı işadamlarının ilk durağı Mardin oldu. Ziyaretler çerçevesinde ilk olarak Mardin Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileriyle bir araya gelen DOSABSİAD üyeleri, iki kent arasında oluşturulabilecek yatırım ve ticaret olanaklarını masaya yatırdı. DOSABSİAD Başkanı Ceyhun Özüm toplantıda yaptığı konuşmada Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) hakkında Mardinli işadamlarına çeşitli bilgiler verdi. Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Kenan Özçelik ise DOSABSİAD'lı işadamlarının ziyaretinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, Mardin'in ticari ve turizm potansiyelleri hakkında Bursalı işadamlarını bilgilendirdi.

MARDİN 300 MİLYON ARAP BÖLGESİNE AÇILAN KAPI

Başta un, bulgur, mısır ve bisküvi fabrikaları olmak üzere Mardin'de tarıma dayalı 97 tesisin bulunduğunu kaydeden Özçelik, ayrıca gaz beton, kireç ve çimento fabrikalarının da yer aldığını söyledi. Mardin sanayisi ve işgücünü genel olarak Irak ve Suriye'nin etkilediği bilgisini veren Özçelik, "Kuzey Irak ve Suriye ile çok yakın ilişkilerimiz var. Özellikle Suriye ile ticaret hacmimiz son 4-5 yıl içerisinde 2 milyar dolar seviyelerine ulaştı. Mardin 300 milyonluk Arap bölgesine açılan önemli bir kapı." dedi.

PAMUĞA DAYALI TEKSTİL SANAYİ İÇİN URFA BİÇİLMİŞ KAFTAN

Mardin'in ardından Şanlıurfa'ya geçen DOSABSİAD üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdi. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkan Vekili Osman Baysal, Bursalı işadamlarına kentteki yatırım olanaklarını anlattı. Baysal, Türkiye'deki pamuk üretiminin yarıya yakınının Urfa'da gerçekleştiğini hatırlatarak, özellikle pamuğa dayalı tekstil sanayi yatırımları açısından Şanlıurfa'nın bir cazibe merkezi olduğunu söyledi. 2012 yılında tamamlanacak GAP projesinin, bölgeye büyük katma değer sağlayacağını vurgulayan Baysal, "Sulamanın açılmasıyla birlikte üretimimiz daha da artacak. 2011 yılında 1 milyon ton pamuk üretimi hedefliyoruz. Pamukla birlikte kaliteli makarna ve buğday üretiminde de söz sahibi bir şehiriz. Kentimizde seracılık her geçen gün gelişmekte." dedi.

DOSABSİAD'lı işadamları Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası ile yaptıkları görüşmelerin ardından, Türkiye'nin en büyük ve en önemli projesi GAP'ı ziyaret etti. Atatürk Barajı'nda incelemelerde bulunan, elektrik üretimi ve Türkiye'ye dağılımı konusunda yetkililerden bilgi alan işadamları, GAP'a hayran kaldı.

MARDİN ORTADOĞU TİCARETİ İÇİN ÖNEMLİ BİR KAPI

DOSABSİAD Başkanı Ceyhun Özüm, Mardin ve Şanlıurfa'ya gerçekleştirdikleri ziyaretlerin çok verimli geçtiğini söyledi. Özüm şöyle konuştu:

"Mardin sanayiden ziyade önemli bir ticaret ortamına ve turizm değerlerine sahip bir kentimiz. Bölgede, başta Irak ve Suriye olmak üzere Ortadoğu ülkeleriyle ticaret çok gelişmiş durumda. Çeşitli etnik kökenlere sahip insanların bir arada uyumlu bir şekilde yaşaması bizleri çok mutlu etti. Ticaret amaçlı Oda ile görüşmelerimiz devam edecek. 300 milyon nüfuslu Arap dünyasına açılan bu kapıyı iyi değerlendirebiliriz. Urfa'da ise pamuk üretimi çok ciddi seviyelerde ancak yapılması gereken, pamuğun ekilmesinden, sulanmasına ve toplanmasına kadar yapılan yanlışların ortadan kaldırılmasıdır. Modern yöntemler ve teçhizatlar kullanılmalıdır. Bu şekilde daha kaliteli ürün elde edilebilir. Bu konuda Uludağ Üniversitesi Tekstil Bölümü'yle görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Pamuğun kalitesinin artırılmasıyla ilgili yapılacak çalışmalar değerlendirecek ve gerekirse ŞUTSO ile üreticileri bilgilendirme yoluna gideceğiz.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı ile Söyleşi

Program konuğu Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı ile Mardin,Mardin'in ekonomisi ve Mardin ekonomisinin ülke ekonomisine katkısı hakkında söyleşi yapılıyor.

 

KONUŞAN EKONOMİ MARDİN - YouTube from videos on Vimeo.

İş’le Buluşmalar toplantılarının bu seferki durağı Mardin

Türkiye İş Bankası'nın "İş'le Buluşmalar" toplantılarının bu seferki durağı Mardin oldu. Üst düzey yöneticilerin katıldığı toplantıda, "Geçmişten Geleceğe Bereket Kapısı Mardin" konuşuldu.

Türkiye İş Bankası’nın “İş’le Buluşmalar” toplantılarının bu seferki durağıMardin oldu. Üst düzey yöneticilerin katıldığı toplantıda, “Geçmişten Geleceğe Bereket Kapısı Mardin” konuşuldu.

Devamını oku: İş’le Buluşmalar toplantılarının bu seferki durağı Mardin