TÜRKİYE – IRAK (ERBİL) TİCARET FORUMU HAKKINDA

 

  

IRAK KURDİSTAN BÖLGESİ TİCARET VE SANAYİ ODALARI FEDERASYONU VE ERBİL TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI SAYIN DR.DARA JALIL AL-KHAYAT’IN DAVETLERİ İLE TISİAD DERNEĞİ İLE BİRLİKTE 05-07 MAYIS 2018 TARİHLERİNDE IRAK DEVLETİ ERBİL İLİNE TÜRKİYE –IRAK (ERBİL ) TİCARET FORMU KONULU İŞ GEZİSİDÜZENLENMİŞTİR. ERBİL İLİNİN GENEL TANITIMI, STRATEJİK KONUMUNUN DEĞERLENDİRİLDİĞİ VE BAKANLARLA GÖRÜŞME VE B2B GÖRÜŞMELERİNİDE İÇEREN İŞ GEZİSİ PROGRAMI AŞAĞIDAKİ LİNKTE SUNULMUŞTUR.

 

ERBİL TİCARET FORUMU 05-07 MAYIS 2018- DAVETİYE

ERBİL TİCARET FORUMU 05-07 MAYIS 2018- KAYIT REZERVASYON FORMU

ERBİL TİCARET FORUMU 05-07 MAYIS 2018- PROGRAMERBİL TİCARET FORUMU 05-07 MAYIS 2018- PROGRAM

Sanayi İşbirliği Projelerinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik Hakkında

Kamu alımlarında yeniliği, yerlileşmeyi ve teknoloji transferini teşvik etmek ve kamu alımları yoluyla yerli sanayinin geliştirmesini sağlamak amacıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı hazırlanan ‘‘Sanayi İşbirliği Projelerinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’’in 17 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

Yerli Firmalarımızın Projelere katılımının artırılması, yerli katkı faaliyetlerinin öncelikli sektör ve alanlara yönlendirilmesi, yurtiçindeki imkan ve kabiliyetlerden azami ölçüde faydalanması, yatırım ve teknoloji ihtiyaç ve olanaklarının etkin bir şekilde değerlendirilip yönlendirilmesi, yatırımların ve kazanılan kabiliyetlerin atıl kalmaması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından ‘‘Sanayi İşbirliği Projelerinin Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’’in tüm alanlarda etkin bir şekilde uygulanmasının büyük önem arz ettiği ifade edilir.

İlgili Resmi Gazete’ye ulaşmak için linki tıklayınız.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180217.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180217.htm

TOBB Nefes Kredisi 2018

Düşük faiz oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ’lere cansuyu olan TOBB Nefes Kredisi Projesi bu sene 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden geliyor.

TOBB öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla 31 Mart Cumartesi günü İzmir’de atıldı.

Nefes Kredisinde faizler aylık yüzde 0,99, yıllık yüzde 11,88 olarak belirlendi.

Kredi vadesi, ilk 6 ay geri ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay olacak.

İki üç ay içerisinde yaklaşık 70 bin Oda-Borsa üyesinin faydalanması beklenen Nefes Kredisi 6 bankadan kullanılabilecek.

Nefes Kredisi verecek bankalar Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım olarak açıklandı.

Üyelerimiz 2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren Nefes Kredisi kullanmaya başlayacak.

KOBİ’ler ‘Nefes’ Alacak

 • Geçtiğimiz sene kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yüksek olduğu dönemde TOBB, Oda ve Borsalar elini taşın altına koymuş, Aralık 2016’da Nefes Kredisi ve yeni KGF sistemi ile KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlatmıştı.
 • Bu süreçte, hazine desteğini arkasına alan KGF aracılığıyla toplamda 681 bin firmaya 234 milyar TL kredi imkanı oluşturulmuş, Nefes Kredisi ile 5 milyar TL’lik kredi hacim yaratılmıştı. 1 senede 30 bin firma TOBB Nefes Kredisinden yararlanmıştı.
 • 2018 yılında Nefes Kredisi 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden TOBB üyelerinin hizmetinde. Ayrıca bu sene kredi kullandıracak banka sayısı da 6’ya yükseltildi.
 • Nefes Kredisi Türkiye’nin dört bir yanındaki Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım şubelerinden kullanılabilecek.

Nefes Kredisi: Yıllık faiz oranı yüzde 12’nin altında, 6 ay geri ödemesiz, 18 ay vadeli kredi!

 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Odalar ve Borsalar mevduatlarını 6 bankaya yatırarak, üyesi olan KOBİ’lere aylık %0,99 yıllık %11,88 faiz oranı ve 6 ay geri ödemesiz 18 ay vadeyle kredi kullanma imkanı sağlıyor.
 • TOBB, Oda ve Borsalar elindeki kaynaklarının üyelerinin kullanımına açıyor. Teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan KOBİ’lere de yıllardır olduğu gibi yine KGF destek oluyor. KGF, kredi tutarının %85’ine hazine destekli kefalet veriyor.
 • Nefes Kredisi KGF’nin vereceği kefalet ile kullandırılacağı için bankaların risk primleri de sıfırlanmış oluyor. KGF de Portföy Garanti Sistemi ile kendisine yapılan başvuruları aynı gün içerisinde sonlandıracak. Böylelikle işletmeler günler içerisinde kredilerini kullanmış olacak.

Finansmanda İnovasyon

 • Geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Finansman’da İnovasyon” olarak nitelendirdiği Nefes Kredisi’nde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Oda ve Borsalar 500 milyon TL’lik mevduatı 6 bankaya aktaracak, bankalar da bu miktarın 15 katı yani 7,5 milyar TL kredi imkânı sağlayacak.
 • 2-3 ay gibi kısa bir sürede 70 bin KOBİ’nin ‘Nefes Kredisi’ kullanması bekleniyor.
 • KOBİ’ler, faaliyetlerini sürdürdükleri illere göre en fazla 200 bin TL kredi kullanabilecekler.

Bürokrasisi az, basit kredi süreçleri

 • TOBB üyesi firmalar üye olduğu Oda-Borsa'ya giderek "TOBB Nefes Kredisi Başvurusu" için faaliyet belgesi isteyecek.
 • Aldığı faaliyet belgesi ile 6 bankanın Türkiye genelindeki şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapacak.
 • Bankalar, KOBİ'nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek
 • Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ'ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.

Masraf en fazla 51 TL

 • Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03’ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak.
 • Dolasıyla bankalar 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak. Üyeler düşük faiz ve uzatılmış yeni vadenin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak.

Tüm Üyelerimize önemle duyurulur.

 

9. Uluslararası İş Sağlığı Güvenliği

‘‘İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İş Birliği’’ ana teması altında proses güvenliği, risk yönetimi, davranış bilimleri ve ergonominin de aralarında bulunduğu 31 ana başlıkta iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konuların değerlendirileceği 9. Uluslararası İş Sağlığı Güvenliği Kongresi, 6-9 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Halit Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecektir.

Kongreye; birçok ülkeden alanlarında öncü akademisyenler, uzamanlar, konuyla ilgili uluslararası kuruluşlar, üniversiteler, meslek odaları ve benzere sivil toplum örgütleri temsilcilerinden oluşan yerli ve yabancı katılımcıların iştiraki beklenmektedir.

Katılım için http://www.tioshconference.gov.tr/ adresinde yer alan online kayıt alanında kayıt olunması gerekmektedir.

9. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongre Kayıtları Başlamıştır

“İş Sağlığı ve Güvenliğinde Koordinasyon ve İş Birliği” ana teması altında proses güvenliği, risk yönetimi, davranış bilimleri ve ergonominin de aralarında bulunduğu 31 ana başlıkta iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konuların değerlendirileceği 6 – 9 Mayıs 2018 tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek 9. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresine kayıtlar başlamıştır.

Kayıt imkânlarından faydalanabilmek için http://www.tioshconference.gov.tr/ adresinde yer alan online kayıt alanından kayıt olunuz.

Kongre kapsamında gerçekleştirilecek eğitim kursları konu başlıkları şu şekildedir:

 • HAZOP Risk Değerlendirmesi (Tehlike ve İşletilebilirlik Analizi)
 • İş Hijyeni Ölçümlerinde Parametre ve Ölçüm Noktası Tespiti                                                                        
 • İşe Uygun KKD Seçimi Kriterleri ve Doğru Kullanım Esasları
 • Yüksekte Güvenli Çalışma
 • Psikososyal Risk Gruplarında İSG
 • İş Kazaları ve Kök-Neden Analizi

Kayıt ücretleri aşağıda yer almaktadır: 

ONLINE KAYIT (1 Nisan 2018 – 5 Mayıs 2018)

•Yurt içi 354,00 ₺

•Yurt Dışı 300 $

YERİNDE KAYIT (6 Mayıs 2018 – 09 Mayıs 2018)

•Yurt içi 413,00 ₺

•Yurt Dışı 400 $

Eğitim Kursları Katılım Ücreti

Yurtiçinden katılacak katılımcılar için: 118 ₺

2017 YILI TÜRKİYE’NİN 500 BÜYÜK SANAYİ KURULUŞU ARAŞTIRMASI HAKKINDA

 

İstanbul Sanayi Odası tarafından 1968 yılından bu yana her yıl kamuoyununa sunulan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırması, sanayimize ve ekonomimize ilişkin önemli bir referans niteliğindedir. Türk sanayi sektörünün gelişimine ışık tutan bu yıl 50.yaşını kutlayan çalışma, araştırmaya katılan kuruluşların yurtiçi ve yurtdışı tanıtımına da katkıda bulunmaktadır.

2017 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’na katılabilme alt sınırı üretimden satışlarda 80 milyon TL olarak tespit edilmiştir. Büyüklük sıralamasında temel kriter olarak alınan net üretimden satış verilerinin Kurumlar Vergi Beyannamesi (E-beyanname) ile tutarlı olması gerekmektedir.

Üretimden satışları 80 milyon TL’yi 2017 yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’na katılmak isteyen kuruluşların;

www.iso500.org.tr adresinde yer alan “Anket Kullanıcı Girişi” uygulamasını kullanarak anket bilgilerini doldurmaları ve mali mühür uygulaması ile Kurumlar Vergisi Beyannamesini (E-beyanname);

3 Mayıs 2018 tarihine kadar sisteme yüklemeleri gerekmektedir. Bu tarihe kadar “Anket Kullanıcı Girişi” uygulamasını kullanarak e-beyannamelerini yüklemeyen firmalar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Tüm Üyelerimize duyurulur.

Alt Kategoriler