Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni

Cumhurbaşkanı Külliyesinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 02.11.2017 tarihinde gerçekleşen "Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni"ne Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Ali Tutaşı katıldı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, köklü otomotiv devlerinin yeni nesil otomobil teknolojilerini yakalayabilmek için birbirleriyle yarıştıklarını belirterek, "İşte bu yüzden Türkiye'nin otomobilinin tam zamanıdır." dedi.​

Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen "Türkiye’nin Otomobili Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü İmza Töreni"nde yaptığı konuşmasına, Hakkari'deki terör saldırısında şehit olan askerlere Allah'tan rahmet dileyerek başladı.

Bugün çok büyük bir hayali gerçekleştirmek için yola çıktıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin otomobilini üretmek için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine çağrı yaptığını hatırlattı. 

Hisarcıklıoğlu, "Biz de elimizi taşın altına koyduk. Yaklaşık beş aydır 100'e yakın toplantı yaptık, bu sürecin planlamasını gerçekleştirdik. Ben her zaman söylüyorum; bir ülkenin müteşebbisi ne kadar güçlüye, cesaretliyse o ülke de o kadar güçlü olur. Girişimcilerimiz bizim övünç kaynağımız. Türkiye’nin artık muazzam bir birikimi var. Ülkemiz tarımsal toplum yapısını kırmış ve sanayi toplumu haline gelmiştir. Bizler ülkemizin müteşebbisleri olarak bugün 200 ülkeye mal satıyoruz. Avrupa’da tüketilen her üç beyaz eşyadan birisini üretiyoruz. Sibirya’nın -40 derece soğuğunda toplu konut, Fas’ın 40 derece sıcağında rafineri yapıyoruz. Dünyanın en büyük havaalanını İstanbul’da biz inşa ediyoruz. Bombay’da, Macaristan’da havaalanı işletiyoruz. Katar’da, Tunus’ta, Makedonya’da havaalanı inşaa ediyoruz. Küresel piyasalarda milyar dolarlık satın almalar yapıyoruz. Ülkemizin ürettiklerini dünyanın dört bir köşesine taşıyoruz. Öte yandan Türk profesyonellerimiz, küresel şirketleri, uluslararası kuruluşları yönetiyor. Global Türk yöneticiler arasında adeta bir bayrak yarışı yaşanıyor" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, artık Türkiye'nin küresel devlerle rekabet edecek teknolojiyi geliştirme zamanının geldiğini dile getirerek, "Burada devletimizin öncülüğü bu ürün setinin genişlemesi için son derece önemlidir. Büyük bir vizyon işidir, yeni bir ekonomik kalkınma modelidir. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türkiye’nin Otomobili bu hedeflerden biri haline geldi. 100 yıldır yollarda arabaların olduğunu biliyoruz. Türkiye’nin bu teknolojiyi üretme noktasında geride kaldığının da farkındayız. Ama bugün küresel otomotiv sektörü çok ciddi bir dönüşümün içinden geçmektedir. 100 yıllık otomotiv devleri yeni nesil otomobil teknolojilerini yakalayabilmek için birbirleriyle yarışıyor. TESLA gibi yeni bir şirket 100 yıllık devlere kafa tutabiliyor. İşte bu yüzden Türkiye’nin Otomobili’nin tam zamanıdır. Türkiye, kendi markasıyla, kendi tasarımıyla, kendi teknolojisiyle bu sektörde yer alacaksa, bu dönüşüm sürecini yakalamalıdır. Ve inanıyorum ki yakalayacaktır" ifadelerini kullandı.

Projenin, Türkiye'nin teknolojik dönüşümü için de model olacağını belirten Hisarcıklıoğlu, proje kapsamında geliştirilecek teknolojilerin birçok sektörde yeni ürün geliştirilmesini tetikleyeceğini kaydetti.

Ortaya koyduğu vizyon için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, "Kendisinin ısrarlı çağrıları olmasaydı, hiçbirimiz bugün bu salonda Türkiye’nin Otomobili’ni yapacağız diye oturmazdık. Liderlik ve vizyon böyle bir şey. Gerçekten bizi yüreklendirdiğiniz ve bu süreçteki tüm desteğiniz için çok teşekkür ediyoruz. 5 aydır ne zaman bu proje için yanınıza gelsek, önümüzü açtınız. Destek verdiniz. Moral verdiniz. İnşallah, sizin liderliğiniz ve desteklerinizle bu projeyi başarıya götüreceğiz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, desteklerinden ötürü Başbakan Binali Yıldırım ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye de teşekkürlerini ileterek, "Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız, ilk gün bize bu işi yapmak devletin işi değil, dediler. “Özel sektör olarak siz yapacaksınız, biz de kapsamlı devlet destekleriyle sizleri destekleyeceğiz” dediler. “Gerekirse Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bu projeye özel yeni bir mevzuat hazırlayacağız” dediler. İşte bu güven bizi bugün buraya getirdi. Devletimiz arkamızda olursa biz bu işi başarırız dedik. Sayın Bakanımızla yaklaşık 100 ayrı toplantı yaptık. Dünyada, Türkiye’de bu konuda çalışma yapmış tüm tarafları dinledik. Kafalardaki soru işaretlerini gidermek için ince ince çalıştık. Bu süreci ilmek ilmek dokuduk" ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nda 5 ortak bulunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, söz konusu firmaların toplamda 110 bin kişiye istihdam sağladığını, geçen yılki cirolarının da 65 milyar liraya yakın olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu, bugün atılan ortak girişim grubu imzasının bir başlangıç olduğunu kaydederek, "3-4 ay çok yoğun çalışacağız. Alternatif teknolojileri, fonlama imkanlarını analiz edeceğiz. Bu projeye ilişkin devlet desteklerimizi Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda hükümetimizle, bakanlığımızla birlikte tasarlayacağız ve 2018'in ilk aylarında inşallah şirketimizi de kuracağız." açıklamasında bulundu.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında, Türkiye'nin otomobili için elini taşın altına koyan babayiğitlerin ilan edilecek bu toplantının ülkeye, millete, sektöre ve girişim grubunu oluşturan şirketlere hayırlı olmasını diledi.

Girişim grubunun oluşturulması safhasına gelene kadar projede emeği geçen herkese teşekkür eden Erdoğan, "Merhum Muhammed Ali, 'hayal gücü olmayan insanının kanatları yoktur' diyor. Bizim de bugün ortak girişim grubunun tanıtımı için bir araya geldiğimiz markası Türk, tasarımı Türk, mühendisliği Türk, teknolojisi Türk, üretimi Türk, pazarlaması Türk bir otomobile sahip olma hayalimiz vardı. Aslında bu bizimle birlikte milletimizin de hayalidir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaman kaybına tahammülün bulunmadığının altını çizerek, "Mademki bu babayiğit arkadaşlarımız çıkıp ellerini taşın altına soktular, bize de onlara gereken her yerde omuz vermek, destek vermek düşer. Şimdiden ilan ediyorum, piyasaya süreceğiniz ilk otomobilin bedelini ödemek şartıyla taliplisi de benim" dedi.

-Başbakan Yıldırım

Başbakan Binali Yıldırım da önemli bir proje için bir araya geldiklerini, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye’nin potansiyelini, gücünü en iyi şekilde değerlendirecek yerli marka otomobil için artık vaktin geldiğini söylemesiyle bu süreci resmen başlatıldığını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve emeği geçen herkese teşekkür eden Yıldırım, "Yok mu bir babayiğit) çağrısına cevap veren 5 babayiğide de burada teşekkürlerimi sunuyorum, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı'na da teşekkür ediyorum. TOBB koordinasyonundaki beşli ortaklığın ülkemize ve taraflara hayırlı uğurlu olmasını Mevla’mdan niyaz ediyorum" ifadesini kullandı.

Başbakan Yıldırım, bu önemli projenin otomotiv sektörüne ve iş dünyasına yeni bir heyecan getireceğinden endişesinin olmadığını, bu projenin büyüyen, kalkınan, geleceğe kararlılıkla yürüyen Türkiye'nin başarılarına yeni bir başarı ekleyeceğini bildirdi. 

-Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü de yerli marka otomobilin otomotiv sanayisindeki bütün yeniliklere, dijitalleşmeye, dönüşüme, yazılımlara, taleplere ve trendlere cevap verir nitelikte olacağını belirterek, "Türkiye'nin otomobilinin fazlası olacak, eksiği olmayacak. Çıtamız yüksek, hedefimiz büyük. Sadece iç pazarda değil, dış pazarlarda da göz dolduran, farkındalık oluşturan bir marka ve küresel bir başarı hedefliyoruz" dedi.

Özlü, bugün atılacak imzaların milli ve yerli sanayiyi daha da ileri taşıyacağını belirterek, "Bu imzalar bizi, dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma hedefine ve 2023 vizyonumuza bir adım daha yaklaştıracak. Bu milli hedefe, 'ben varım' diyerek niyet beyan eden ve birazdan bu iş birliğine imza atacak olan girişimci grubuna, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı'na huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Çıktığımız bu yolda verdiğiniz sınırsız destek, büyük moral ve himayeleriniz için zatıalinize bir kez daha şükranlarımı ve saygılarımı arz ediyorum" şeklinde konuştu.

MUHTAÇ ÖĞRENCİLERİMİZE YAPILAN AYAKKABI YARDIMI

 

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında TOBB Öncülüğünde yapılan ve Odamızın Koordinatörlüğünde İlimiz Merkezinde yaklaşık olarak 14 İlköğretim Okulunda 711 Adet Ayakkabı yardımı yapıldı, İlçemizdeki Okul müdürlükleri ile koordineli yapılan çalışmalar sonucunda yardıma muhtaç öğrencilerimiz tespit edilmiş olup, gerekli yardım müdürlükler ve bizzat yöneticilerimiz tarafından yapılmıştır.

ODAMIZ TARAFINDAN HAZIRLANAN STRATEJİK PLAN İÇİN MALİ DESTEK PROJEMİZ DİKA TARAFINDAN ONAYLANDI

 

Odamızın mevcut durumun analizi, ihtiyaç tespitlerine göre çalışmaların yapılacağı, gelecek dönemin planlanması ile ilgili 2018-2021 yıllarını kapsayacak stratejik planımız için Dika’ya sunulan mali destek projemiz onaylanmış, projemiz Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sayın Yılmaz ALTINDAĞ ve Genel Sekreterimiz Çetin SASA tarafından imzalanmıştır.

İLİMİZDE 6-7 EKİM 2017 TARİHLERİNDE ''TÜRKİYE COĞRAFİ İŞARETLER BEŞİĞİ YUKARI MEZOPOTAMYA ULUSLARARASI SEMPOZYUMU'' YAPILDI

 

Dicle Kalkınma Ajansı, Yöresel Ürünler Coğrafi işaretler Türkiye Araştırma Ağı (YUCİTA) TRC3 Bölgesindeki Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman il ve İlçelerinden bulunan Oda ve Borsalar işbirliği ile Türkiye Coğrafi İşaretler Beşiği Yukarı Mezopotamya Uluslararası Sempozyumu 6-7 Ekim 2017 tarihlerinde ilimizde gerçekleşti.

Sempozyuma Ajansımızın Yönetim Kurulu Başkanı Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, TRC3 Bölgesinde bulunan Odalardan/Borsalardan Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Genel Sekreteri Çetin Sasa, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Sibel Gültekin; Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, Genel Sekreteri Abdulkadir Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert; Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Velit Aydın; Nusaybin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Özmen, Genel Sekreteri Abdulkadir Güneş, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu İlhan Özmen; Batman Ticaret Borsası, Batman Ticaret ve Sanayi Odası, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası ve Cizre Ticaret ve Sanayi Odası’nın yöneticileri ve personelleri; TOBB Reel Sektör Ar-Ge, Uygulama Dairesi Uzman Yardımcısı Altuğ Gül; Batman İli Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Batman Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Karhan; Mardin İli ve İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci katıldı.

Uluslararası Sempozyumda, çok sayıda yerli ve yabancı katılımcı sunum yaptı. Bunlardan bir kısmı şöyleydi: Coğrafî İşaretler: Beslenme ve Sürdürülebilir Kırsal Kalkınmanın Temel Kaldıraçları, Prof. Dr. Jean-Louis Rastoin, UNESCO; Küreselleşen Dünyada Coğrafî İşaretler, Dr. Pınar Nacak, YüciTA; Türkiye’de Coğrafî İşaretler, Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu, YüciTA; 6769 Sayılı Sınaî Mülkiyet Kanunu ve Coğrafî İşaretlerde Yeni Dönem, Hakan Kızıltepe, Türkiye Patent Enstitüsü; Fransa’daki Coğrafî İşaret Denetim Mekanizmaları, François Luquet, QUALISUD; Yöresel Ürünlerin Tanınması ve Coğrafî İşaretlerin Yönetişiminde Bir Örgütlenme Modeli Olarak Kümelenme Stratejisi, Selma Tozanlı, CIHEAM/IAMM; DİKA Bölgesinin Coğrafî İşaretler Serüveni, Murat Erçin, DİKA; DİKA Bölgesinde Seçilen Ürünlerin Tescil Süreçleri, Yrd. Doç. Dr. Ebru Sakar, Harran Üniversitesi.

Uluslararası sempozyumun açılış konuşmasını yapan Ajans Genel Sekreterimiz Yılmaz Altındağ TRC3 Bölgesi’nde kaybolmaya yüz tutmuş yerel ürünlerin gün ışığına çıkmasına, tanıtımına, pazar oluşmasına katkı sağlamak amacı ile bu sempozyumu gerçekleştirdiklerini belirtti. Kırsal kalkınma ile bölgesel kalkınmaya önemli katkısı olan coğrafik işaretlerin dünyada olduğu gibi ülkemizde de önem kazandığını ifade eden Genel Sekreterimiz “Potansiyelimizin zenginliğine rağmen AB’ye oranla bu durumdan çok az faydalandığımız bir gerçek. Ajansımız birlikte çalışma kültürü ile yerel potansiyeli harekete geçirip, yerel ürünlere katma değer kazandırmak için güç birliği yapmıştır. Bölgemizde marka değeri olabilecek birçok ürünü tescile aday gösterdik. Böylece yerel ve kırsal kalkınmayı hızlandıran, tanıtımı sağlayan, geleneksel üretimi koruyan pazar bulan, biyolojik çeşitliliği koruyan, markalaştıran coğrafik işaretler projesinde başta YUCİTA olmak üzere Bölgemizdeki üniversitelerimiz, ticaret odalarımız, ticaret borsalarımız, tarım il müdürlüklerimiz meslek kuruluşlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız ile Bölge’nin ticari potansiyelini ve yerel kaynaklarını harekete geçirmeyi amaçladık” dedi.

YÜCİTA Başkanı Prof. Dr. Yavuz Tekelioğlu yaptığı konuşmada YÜCİTA’nın kurulduğu tarihten bu tarafa Türkiye’nin bütün bölgelerinde ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenlediğini bu etkinliklerin en anlamlısının Mardin etkinliği olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tekelioğlu “Mardin bizim için çok özel, çok farklı bir yer; çünkü burası bir kültürler beşiği. Değişik etnik grupların birlikte yüzlerce yıl beraber yaşadıkları bir tolerans kenti. Burası onlarca uygarlığın geçtiği Yukarı Mezopotamya Bölgesi bu yönüyle bizim için çok anlamlı. Geçmişte değişik kalkınma ajansları ile çalıştık ama; inanın bu konuya bu kadar yürekten bağlı ciddi bir kalkınma ajansıyla ilk kez karşılaştık. Bu toplantı aslında Bursa’da olacaktı. Ben Mardin’de yapılmasına YÜCİTA’nın kayıtsız kalamayacağını düşündüm ve kendilerine önerdim onlarda eksik olmasınlar hemen kabul ettiler. DİKA ile beş ay birlikte çalıştık; böylece bu güzel sempozyum ortaya çıktı. Yukarı Mezopotamya Coğrafi İşaretler potansiyeli yönünden son derece güçlü bir bölge, çok değişik ürünleri var, göz kamaştıran el sanatları var; bunların mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Bizi çok mutlu eden bir taraf DİKA’nın bunun son derece bilincinde olması. Onların ilgisi olmasaydı bugün hiçbirimiz burada olmayacaktık. Bu yüzden ben DİKA’ya tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

TRC3 Bölgesinde bulunan Odaları/Borsaları adına konuşan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı programın önemine vurguda bulunarak bütün Odalar/Borsalar olarak bu tür faaliyetlerin icrasında üzerlerine düşeni fazlasıyla yerine getirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Coğrafi işaretler üretiminin canlandırılması, ürünlerinin katma değerinin arttırılması ve kırsal istihdamın sürdürülebilirliğinin sağlanması bakımından ekonomik ve kırsal kalkınmada stratejik hale gelmiştir.

Ülkemiz son dönemlerde elde başarılara bağlı olarak artık kısa vadeli hedeflerden ziyade orta ve uzun vadeli sürdürülebilir hedefler üzerinde yoğunlaşmış, ekonomik açıdan büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Bu atılımların devamını korumak ve 2023 hedeflerimize ulaşabilmek için Ar-Ge, İnovasyon, Tasarım ve Markalaşma ilgili çalışmalara ağırlık vermek gerektiği açıktır.

Hem ulusal hem de uluslararası boyutta ekonomik kazanımlar sağlayan kırsal kalkınmanın desteklenmesinde başrol oynayan coğrafi işaretler de bir markalaşma konusudur.

İstatistik verilere göre bir ürünün coğrafi işaretinin alınması piyasa değerinin yüzde 20’nin üstünde artış sağlamaktadır. İhracata da büyük  katkı sağlamaktadır.

Uluslararası kaynaklara bakıldığında Fransa coğrafi işaretli ürünlerinde elde ettiği gelirin gıda endüstrisinin

Yıllık toplam ihracatının yüzde 30’unu karşılamaktadır. AB de ise coğrafi işretli gıda ürünlerinde 12.5 milyar Euro gelir elde etmektedir.

Ülkemizin tüm şehirleri kendi öz değerlerine sahip çıkma konusunda hummalı bir çalışma içerisine girmiş, ilimizin öz değerlerini markalaştırma konusunda çalışma içerisindeyiz. Mardin taşı, badem şekeri ve yöresel yemeklerimizden kaburga dolması, kibe, sembusek, ikbebet coğrafi işareti alınmış, diğer ürünlerimiz coğrafi işaretini almak için  gerek valilik gerekse odalarımız ve Dika çalışmalarını sürdürmektedir.

Temennimiz AB Coğrafi İŞARETİ Alan Gaziantep baklavası, aydın incir ve Malatya kaysısı gibi her ilin en az bir ürünün AB Coğrafi İşaret almasıdır.

Ayrıca coğrafi işaret müracaatlarında yasalarda yaşanan sorunları gidererek hükümetimiz yasal düzenleme yaparak 2016 yılı aralık ayında meclisimizce kabul, Cumhurbaşkanımızın onayı ile 10.01.2017 tarihinde 6769 sayılı kanunla yürürlüğe girmiştir.

Yeni kanunda yapılan en büyük değişiklerden birisi 49 uncu denetim maddesidir. Maddeye göre denetim raporların sunulması Türk Patent ve Marka Kurumuna 10 yıldan 1 yıla indirilmiştir dedi.

Konferansın ardından Sempozyum oturumlarına geçildi. İlk oturum “Türkiye Coğrafi İşaretlerin Neresinde?” ikinci oturum “Coğrafi İşaretlerde Türkiye’den Örnek Olaylar” üçüncü oturum “Coğrafi İşaretlerde Anadolu’dan Yansımalar” dördüncü oturumda “Coğrafi İşaretlerde Yönetişim ve Denetim” beşinci ve son oturumda “Coğrafi İşaretler ve Mardin: Bir Mezopotamya Gerçeği” konu başlıklarıyla gerçekleştirildi.

Sempozyumla eş anlı olarak icra edilen diğer bir faaliyet ise “TRC3 Bölgesi Yöresel Ürünler Sergisi’’ydi. Mardin Ticaret ve Sanayi Odası, Kızıltepe Ticaret Borsası, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası, Nusaybin Ticaret Borsası, Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde; Batman Ticaret Borsası, Batman Ticaret ve Sanayi Odası, Siirt Ticaret ve Sanayi Odası, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası ve Cizre Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortak bir faaliyeti olan sergide coğrafî işaret potansiyeline sahip çok sayıda ürünün tanıtımı ve promosyonu gerçekleştirildi. Bu kapsamda hem sergilenen hem de katılımcılara ikram edilen ürünlerden bir kısmı şöyleydi:

Mardin Ürünleri: Mardin Mezrone Üzümü, Midyat Pekmezi, Midyat Ekşi Kavunu, Kızıltepe Mercimeği, Kızıltepe Ğurs (Xurs) İnciri, Derik Halhalî Zeytini, Derik İnciri, Mardin Yöresel Pekmezi, Mardin Mırrası, Mardin Pestili, Midyat/Kızıltepe Tandır Ekmeği, Mardin İkliçe Ekmeği, Midyat Acur Turşusu, Mardin Kıtır Ekmeği, Mardin Sumağı, Mardin Bıttım Sabunu, Mardin Bıttım Kahvesi;

Batman Ürünleri: Sason Çileği, Gercüş Mezrone Üzümü, Gercüş Cevizli Sucuğu, Gercüş Üzüm Pestili, Gercüş Pekmezi, Hasankeyf İnciri, Hasankeyf Bademi, Batman Karpuz Çekirdeği;

Siirt Ürünleri: Siirt Bıttımı, Siirt Bıttım Kahvesi, Siirt Zivrik Narı, Siirt Sumağı, Siirt Kuru Ekmeği, Siirt Sahlebi, Pervari Karakovan Balı, Siirt Fıstığı;

Şırnak Ürünleri: Beytüşşebap Karakovan Balı, Otlu Peynir, Ceviz.

Programda, “TRC3 Bölgesi’nin Yöresel Tarım ve Gıda Ürünleri” isimli bir eser de dağıtıldı. Mardin İli ve İlçeleri Odalarının/Borsalarının DİKA ile ortak bir faaliyeti olan bu eserin içeriği geniş bir ekibin yoğun çalışmasıyla hazırlandı.

İki gün süren programın çok sayıda ziyaretçisi de vardı. Hem sempozyuma hem de sergiye yoğun ilgi gösteren ziyaretçiler, Mardin’de ilk defa bu tarzda düzenlenen programı çok beğendiklerini belirttiler ve devamını dilediler.

 

 

 

8. VAN TURİZM ve SEYAHAT FUARI

 

 

8. Van Turizm ve Seyahat Fuarı 28-01.10.2017 tarihlerinde gerçekleşmiş olup, Odamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gümar BUDAK katılmıştır.