MARDİN HEYETİNİN EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ’Yİ ZİYARETİ

01.02.2018 tarihinde Odamız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan ÖZÇELİK ve Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Mardin OSB Başkanı Abdulnasır Duyan, Mardin Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mardin Ak Parti İl Başkanı Nihat Eri, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Oda ve Borsa Başkanları ve Sektör Temsilcilerinin bulunduğu heyet, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’yi ziyaret etti.

Toplantıda Mardin’in ekonomik durumu ve ihracatçıların sorunları ile ilgili istişarelerde bulunuldu. Bakan Nihat Zeybekçi’den zaman ile yarışan ihracatçılarımızın Dahilde İşleme İzin Belgelerinin Mardin’de kapatılması ve Eximbank şubesinin Mardin’de açılması konusunda sözler alındı.

 

MARDİN VE DİCLE BÖLGESİ TEKSTİL-HAZIR GİYİMDE YATIRIM FIRSATLARI VE TANITIM GÜNLERİ ETKİNLİĞİ

Odamız ve Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (MHGF) ile Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği (MARSIAD) İşbirliğinde gerçekleştirilen Mardin ve Dicle Bölgesi Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri etkinliğinin açılış ve panel programı 2-4 Şubat 2018 tarihleri arasında Mardin, Dicle Kalkınma Ajansı’nda (DIKA) gerçekleştirilmiştir. Türkiye’nin dört bir yanından tekstil ve hazır giyimcilerin geldiği programa Odamız Yönetim Kutulu Başkanı Mehmet Ali TUTAŞI katılmıştır.

'Mardin ve Dicle Bölgesi Tekstil, Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları Tanıtım Günleri' kapsamında yatırımcılar Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) konferans salonunda bir araya geldi. 2-4 Şubat tarihlerinde yapılan organizasyonda yatırımcıların dikkati Güneydoğu’ya çekilirken, hükümetin teşvik paketleriyle yatırımcı ve sanayiciyi destekleme projeleri gündeme alındı.

Mezopotamya masalı olan Mardin'de yatırımcıları görmekten büyük mutluluk duyduğu-nu belirten Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Yaman, 1,5 yıl önce göreve başladığı zaman zor bir süreç yaşandığını söyledi. Vali Yaman, şimdi ise bölgeye huzur geldiğine değinerek “11 bin 500 yatak kapasitesi olan Mardin’de 1 milyon civarında misafiri ağırlıyoruz. O gün kapanan iş yerlerinden açılan iş yerine akış başladı. Nusaybin, Midyat’ta oteller açılmaya başladı. Şehir moral depolamaya, herkesin yüzü gülmeye başladı. Yatırımcıların dikkatini çekiyor. 1. organize sanayi bölgemiz dolu, 2. organize sanayi bölgemizi tahsisler için beklettik. Büyüyebilecek bir alan. Sizlerin müracaatlarını bekledik. 2. OSB yatırımcılarımızı bekliyor. Cazibe merkezlerimiz için 300’ün üzerinde başvuru oldu. Midyat ve Nusaybin’de gıda ve tekstil sektörünün havzası var” dedi. 

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirilen DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, bölgede yatırımcıyı destekleyecek teşviklerin çok fazla olduğunu söyledi. Altındağ, “Bölgemizde yatırım iklimi oldukça mükemmel. Bölgede dehşet yatırımlar var. Buraya yatırım yapmanız sizin kazancınıza olacaktır. Bizim size ihtiyacımız var. Bugün ve yarın göreceksiniz ki, Mardin bir dünya kenti. Son dönemde yatırımcı da şahlandırmaya başladı. Gönlümüz Mardin ama tüm illerimize yatırımcıları bekliyoruz” diye konuştu. 

“Bölge yatırım için büyük önem taşımakta”

Dicle Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DİCLESİFED) dönem Başkanı Kemal Bilim, bölge illerinde son zamanlarda istihdamda artış olduğunu gördüklerini söyledi. Bilim, "Bu bölge-de hükümetimizin sağlayacağı teşvik programları ile daha güzel yatırım olacağına inanıyorum. Ülkemizin sürdürülebilir büyümesi ve istihdama büyük katkı sağlayan tekstil firmalarının bölgemize yatırım yapması büyük önem taşımaktadır” ifadelerini kullandı. 

“Her koşulda istihdam ve yatırım”

Türkiye’nin doğusu ile batısını tanıştırmak, Türkiye’nin bütün değerlerini bir araya getirmek adına önemli bir program olduğunu söyleyen Moda Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk, "Bölgemiz çok hassas ve Ortadoğu'da Türkiye’nin en önemli sınır bölgesidir. Sıcak bir bölgedeyiz. Gündemde farklı şeyler olurken, tekstil ve hazır giyimde bölgede neler yapabilirizi konuşup, Türkiye’nin bütününde ne kadar önemli olduğunu vurgulayan ve her koşulda yatırım, her koşulda istihdam, her koşulda Türkiye’yi konuşacağımız bir program oldu" şeklinde konuştu. 

“Ülkelere yatırım çekmek kolay değil”

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Tarkan Kadoğlu, ülkelere yatırım çekmenin kolay olmadığını söyledi.

Kadoğlu “Hepinizin bildiği gibi içinde yaşadığımız 21. yüzyılın dünyası yeni bir değişim ve dönüşümün sancılarını yaşarken ülkeler arasındaki ilişkiler teknolojinin oluşturduğu hız hayatın her alanını etkiliyor. Suriye ve Irak başta olmak üzere küresel güçlerin Ortadoğu coğrafyasına yaşattığı satrançta hamleler sürekli değişiyor. Dostların düşman, düşmanın dost olduğu kaygan bir zeminde oyun yeniden başlıyor. Yeni bir dünya kurulurken bu dünyanın adalet, demokrasi, insan hakları, refah, huzur, barış gibi insani ilkleri gücü elinde bulunduranların ne yazık ki vicdanına bırakmış durumdayız. Bu süreçte dünya ekonomisi toparlanırken kapitalin yolu değişiyor. Artık ülkelere yatırım çekmek eskisi kadar kolay değil” dedi. Konuşmaların ardından plaket töreni düzenlendi.

 

MARDİN ODALARI/BORSALARI YENİ BİR MÜŞTEREK TOPLANTIDA BİR ARADA

 

TOBB/TEPAV tarafından yürütülen “81 İle 81 Akademik Danışman” Projesi kapsamında Mardin’de gerçekleştirilen yerel kalkınma faaliyetlerine tüm Odaların/Borsaların katılımıyla düzenlenen müşterek toplantılar serisiyle devam ediliyor. Bu çerçevede Mardin İli ve İlçeleri Odaları/Borsaları, XI.Müşterek Oda/Borsa Toplantısını Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleştirdi.

28 Aralık 2017’de yapılan toplantıya Odalardan/Borsalardan şu isimler katıldı: Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Ramazanoğlu, Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Velit Aydın; Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gümar Budak; Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, Genel Sekreteri Abdulkadir Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert; Nusaybin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Özmen, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Dündar, Genel Sekreteri Abdulkadir Güneş; TOBB/TEPAV, Mardin İli ve İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

Toplantının gündem maddeleri şöyleydi: Mardin Odalarının/Borsalarının İyi Uygulama Örnekleri, Medyada Görünürlük, Üye Memnuniyet Araştırmaları, Kalkınma Ajansı Ziyareti, MAÜ-Oda/Borsa Araştırma Raporlarının Kurumlara Sunumu, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Mardin Oda/Borsa Müşterek Proje Ekibi, Mardin İktisadî İstatistikleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi Odaları/Borsaları Akreditasyon Kıyaslama Çalıştayı, Akademik Danışmanlık Dönem Faaliyetleri, Akademik Danışmanlık Dönem Aksiyon Planı.

Toplantıda, ‘Üye Memnuniyet Araştırmaları’ ile elde edilen veriler masaya yatırıldı. Bu çerçevede, 2018 ve sonraki dönemlerde Üye memnuniyetini artırma hususunda alınabilecek tedbirlere dair müzakereler gerçekleştirildi. Üyelerle yakın temasın önemine vurguda bulunulan toplantıda, daha yoğun biçimde hem fizikî hem de sanal (e-posta, telefon) irtibat sağlanması gereğine dikkat çekildi.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile kurulan irtibat derecesinin artırılması hususunda mutabakat sağlandı. Yeni dönemde DİKA ile özellikle proje işbirlikleri artırılacak.

MAÜ-Mardin İli ve İlçeleri Odaları/Borsaları işbirliğiyle, MAÜ İİBF İktisat Bölümü öğrencileri tarafından, 08-12 Kasım 2017 tarihlerinde Mardin Movapark Fuar Alanı’nda düzenlenen 2.Mardin Yapı Grubu, İnşaat ve Tadilat Fuarı (MARBUILDS’17) katılımcı firmalarıyla gerçekleştirilen saha çalışmalarından elde edilen verilerin analizi ile hazırlanan raporlar ilgili kurumlar ile paylaşılacak. Bu çerçevede hazırlanan ‘Fuar Raporu’ ve ‘Mardin’in İmar ve İnşaat Raporu’, belli bir ziyaret programı dahilinde Valilik, Belediye Başkanlıkları ve ilgili Meslekî Kuruluşlarla paylaşılacak.

Mardin Oda/Borsa Müşterek Proje Ekibinin işlerliği artırılacak. Bu çerçevede, Üyelerin projelerine de danışmanlık desteği verilecek.

Periyodik olarak hazırlanan ve kurumsal web sitelerinde yayınlanan Mardin İktisadî İstatistikleri dosyası, 2018 yılı başında da oluşturularak kamuoyuna ve ilgililerin hizmetine sunulacak.

İlki 13 Mart 2017’de Diyarbakır’da düzenlenen Güneydoğu Anadolu Bölgesi Odaları/Borsaları Akreditasyon Kıyaslama Çalıştayı’nın ikincisinin, Mardin’de Odaların/Borsaların ev sahipliğinde yapılması planlanıyor. Buna ilişkin ön hazırlık çalışmaları gerçekleştirilecek.

Genel nitelikli müzakerelerle tamamlanan programda, XII.Müşterek Toplantının 2018 Mart’ında Mardin Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

 

KATAR ZİYARETİNE YÖNETİM KURULU BAŞKANIMIZ MEHMET ALİ TUTAŞI KATILDI

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKÇİ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ve İşadamlarından oluşan heyet 16-17 Ocak 2018 tarihlerinde Katar’a ziyaret gerçekleşti, ziyarete Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Ali TUTAŞI da katıldı.

16.01.2018 / Doha / Katar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Katar iş dünyasına, iki ülkenin güçlü yanlarını birleştirme çağrısında bulunarak, "Sizde sermaye, bizde girişimci ruh var. Somut projelerle bunları bir araya getirelim. Türkiye-Katar ortaklığını da bütün dünyaya kabul ettirelim" dedi.​

Hisarcıklıoğlu, TOBB ile Katar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen, "Türkiye-Katar İş Forumu"nda yaptığı konuşmada, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından Türkiye'ye destek veren ilk ülkenin Katar olduğuna dikkati çekti.

Türkiye ve Türk iş dünyasının da bölgesel sorunlarla uğraştığı bir dönemde Katar'ın yanında durduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye ile Katar birlik olunca, ekonomiye de bereket geldi. Bundan 15 yıl önce, 1 yılda sadece 600 Katarlı kardeşimiz Türkiye'yi ziyaret ediyordu şimdi bu rakam 77 katına çıktı yıllık 46 bin kişi oldu. Karşılıklı ticaret hacmimiz sadece 15 milyon dolardı bu rakam da 60 katına çıktı 900 milyon dolara ulaştı. Ülkemizde yatırım yapan Katar sermayesi sadece 1 milyon dolardı 1,6 milyar doları buldu. Geçmişte Katar'da hiç Türk yatırımı yokken, bugün iş adamlarımız burada önemli yatırımlar yapmaya başladılar. Yine 15 yıl önce Türk firmalarının Katar'da adı geçmezken, bugün firmalarımız Katar'da 14 milyar dolarlık proje üstlendiler."

İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, "Şimdi diyoruz ki gelin güçlü yanlarımızı birleştirelim. Sizde sermaye, bizde girişimci ruh var. Somut projelerle bunları bir araya getirelim. Türkiye-Katar ortaklığını da bütün dünyaya kabul ettirelim. Türkiye-Katar hattını, bölgenin 'huzur-ticaret-zenginlik' hattı yapalım" diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, bunun için Katarlı yetkililerden bir istekleri olduğunu ifade ederek, "Ticarette, nakliyede, yatırımlarda önümüze çıkabilecek engelleri kaldırın. İş yapmamızı kolaylaştırın. Siz engelleri kaldırın, Allah'ın izniyle Türk ve Katar iş dünyası olarak gerisini biz hallederiz. Katar'ın sanayileşmesini de sağlarız, birlikte üçüncü ülkelerde büyük işler de yaparız" dedi.

Hisarcıklıoğlu, Katar'ın 2022 FİFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacağını hatırlatarak, bunun ülkenin tanıtımı ve turizmi için büyük bir fırsat olacağına işaret etti. Hisarcıklıoğlu, ilk defa Müslüman bir ülkenin bu organizasyona ev sahipliği yapacak olmasının da Türkiye'yi gururlandırdığını vurguladı.

Türkiye'nin, Katar'ın "2030 Ulusal Vizyonu"nu da yakından takip ettiğini ve desteklediğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, ülkenin sanayileşme yolunda doğru bir adım attığını belirtti.

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de Katar'ın güvenlik, huzur ve istikrarını Türkiye'nin güven ve istikrarından ayrı görmediklerini, özellikle son yıllarda karşılıklı ortak siyasi iradeyle ilişkilerin mükemmel düzeye ulaştığını söyledi.

Katar'a karşı geçen yıl bazı ülkelerin uyguladığı haksız, kanunsuz ambargo ve yalnızlaştırma girişimlerine Türkiye'nin ilk andan itibaren karşı çıktığını anımsatan Tüfenkci, Katar'ın ve halkının yanında durulduğunu, siyasi, ekonomik ve askeri destek gösterildiğini belirtti.

Tüfenkci, iki ülke arasında 2015 yılında 784 milyon dolar düzeyinde bulunan ticaret hacminin, 2016 yılında 678 milyon dolara gerilese de 2017 yılının 11 ayı itibariyle 788 milyon dolara ulaştığına dikkati çekti. Tüfenkci, "İki ülke dış ticaretinin bu seviyenin çok daha üzerinde olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda da en büyük görev siz iş adamlarına düşmektedir. İki ülkenin siyasileri ve ilgili bakanlıkları olarak bizler sizlere bu konuda her türlü desteği vermeye hazırız" diye konuştu.

Türkiye'nin, genç ve nitelikli iş gücü, büyük iç pazarı, disiplinli finans sektörü, gelişmiş altyapısı, rekabetçi özel sektörüyle bölgesinde ve dünyada önemli bir ekonomik aktör haline geldiğine dikkati çeken Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Türkiye 2011-2015 arasında ortalama yüzde 7,1 büyüdü. Üçüncü çeyrekteki büyüme rakamımız yüzde 11,1 olarak gerçekleşti. Ülkemiz, bu performansıyla tüm dünya ülkelerini geride bırakarak üçüncü çeyrekte en hızlı büyüyen ekonomi oldu. Tüm yatırımcılar şundan emin olsunlar; Türkiye rekabet kurallarının işlediği bir ülkedir. Kanunlarımız yatırımcılara kolaylık sağlayacak şekilde düzenleyici bir anlayışla uygulanmaktadır. Mal ve hizmetlerin bireyler ve kurumlar arasında herhangi bir engele tabi olmadan el değiştirebildiği serbest piyasa ekonomisine sahibiz."

- "Üçüncü ülke pazarlarına birlikte girilebilir"

Ekonomide yapısal reformlara büyük önem verildiğine işaret eden Tüfenkci, büyük ölçekli enerji altyapı yatırımlarını da kapsayan çok önemli kalkınma projelerinin hayata geçirildiğini belirtti.

Bakan Tüfenkci, iki ülke ekonomilerinin birbirlerini tamamlayıcı nitelikte olduğuna dikkati çekerek, birçok alanda ortak yatırımlarla üçüncü ülke pazarlarına birlikte girilebileceğini söyledi.

Türkiye'nin, dünyanın ikinci büyük müteahhitlik sektörüne sahip olduğunu ifade eden Tüfenkci, en büyük 250 müteahhitlik firması arasında 42 Türk şirketinin bulunduğunu bildirdi.

Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişimine de değinerek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Hain bir komplodan fazlası olan bu girişim, demokratik yollarla seçilmiş hükümeti, Cumhurbaşkanını ve Türkiye'deki anayasal düzeni devirmeyi hedefleyen bir terör hareketi olmuştur. Darbeyi önleyenler, çeşitli sosyal çevre ve siyasi görüşlere mensup Türk halkı olmuştur, tankların önünde durarak tarihi bir dayanışma sergilemiş ve demokratik haklarını geri almışlardır. Bu amansız komploya karşı birleşen tüm siyasi partiler ve TBMM üyeleri, demokrasiye, meşru demokratik kurumlara ve Anayasa'ya kesin biçimde sahip çıkmıştır. Bu vesileyle hain darbe girişimi esnasında ve sonrasında Katar Hükümeti'nin ve halkının samimi destekleri için milletim ve hükümetim adına sizlere bir kez daha teşekkür etmek istiyorum."

Filistin'de katliam ve insanlık dışı uygulamalar varken, Kudüs ve Gazze abluka altındayken, bölgeye barış ve istikrar gelmeyeceğini belirten Tüfenkci, Türkiye'nin doğru bildiği yoldan, inandığı ilkelerden taviz vermeyeceğini vurguladı.

Tüfenkci, Türkiye'nin Katar ile ilişkileri geliştirmek için gereken tüm adımları atmakta kararlı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Özellikle iş adamlarımıza karşılıklı kolaylıkların sağlanması ve yatırımların teşvik edilmesi hususunda üzerimize düşeni yerine getirme iradesine sahip olduğumuzu bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bütün imkanlardan istifadeyle ticaretimizi çeşitlendirmeli, katma değeri yüksek alanlara taşımalı ve artırmalıyız. Katar ile ticaretimizi artırmak amacıyla özellikle Irak ve İran üzerinden transiti kolaylaştırmaya yönelik çalışmalarımızı hızlandıracağız. İki ülke arasındaki transit geçişleri kolaylaştıracak, Irak üzerinden transit geçişler sağlayacak bir mekanizma oluşturmak istiyoruz."

- Türk özel sektörüne teşekkür

Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani​ de yabancı yatırımcıları ve özel sektörü desteklediklerini söyledi. Sadece petrol değil diğer sektörlerden de istifade etmeye çalıştıklarını dile getiren Al Sani​, Katar vatandaşlarının sahip olduğu tüm haklara, yatırımcıların da sahip olduğunu belirtti.

Al Sani​, Katar ve Türkiye'yi özel kardeşlik ilişkilerinin birbirine bağladığını dile getirerek, "Hem Katar hem de Türkiye özel sektörüne ayrıca teşekkür ediyorum. Katar'a uygulanan zalim ambargonun üstesinden gelmek için olanca gayret göstermişlerdir. Forum sayesinde stratejik ortaklıklara gidileceğini, ekonomik konumumuzun ileriye gideceğini düşünüyorum." dedi.

Katar'ın bölgede yatırım çeken önemli bir ülke haline geldiğine işaret eden Al Sani​, Türkiye-Katar İş Forumu'nun iki ülke arasında kısa, orta ve uzun vadede hayırlı sonuçlar ortaya koyacağını ifade etti.

-"Türkiye'nin ambargoda yanımızda durmasını unutamayız"

Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Khalifa bin Jassim Al Thani de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katkıları sayesinde iki ülke ilişkilerinin önemli bir boyut kazandığını söyledi.

Thani, Katar'a uygulanan ambargoya karşı Türkiye'nin verdiği desteğin çok önemli ve değerli olduğunu belirterek, "Temel yatırımlarımızın 93 milyar dolara ulaşacağını düşünüyoruz. Katar büyük yatırımlara hazırlanıyor. Türkiye gibi dost bir ülkenin özel sektörüyle de iş birliği yapmak istiyoruz. Türkiye'nin ambargoda yanımızda durmasını unutamayız" diye konuştu.

Türkiye-Katar İş Forumu'nun, iki ülke için de önemli faydalar sağlayacağına işaret eden Thani, böylece Katar Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye'deki ticaret odalarının daha fazla ortaklığa yöneleceğini dile getirdi.

Forum kapsamında, 13 sektörden Türk ve Katarlı 400 iş adamı arasında ikili iş görüşmeleri yapıldı.

 

17.01.2018 / Doha / Katar

2. Expo Turkey by Qatar fuarı
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Katar’ın başkenti Doha’da başlayan 2. Expo Turkey by Qatar fuarının açılışına katıldı.​

Hisarcıklıoğlu, kurdele kesiminin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şeyh Ahmed bin Casim bin Muhammed Al Sani ile birlikte stantları gezdi.

17.01.2018 / Doha / Katar

Hisarcıklıoğlu ve Bakan Tüfenkci’den Katar'da Bülent Uygun'a ziyaret

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye – Katar İş Forumu için gittiği Katar'da Bülent Uygun'un teknik direktörlüğünü yaptığı El-Gharafa kulübünü ziyaret etti.​

El-Gharafa Teknik Direktörü Uygun Hisarcıklıoğlu ve Bakan Tüfenkci’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Katar'ın, Ortadoğu'nun incisi olduğunu vurgulayan Uygun, Türkiye ile yürütülen politikalarda önemli mesafe alındığını söyledi. Bülent Uygun, ziyarette Hisarcıklıoğlu'na adının yazılı olduğu El-Gharafa forması hediye etti.

17.01.2018 / Doha / Katar

"Katar ile iş yapmanın tam zamanı"

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Katar İş Forumu’na yaklaşık 200'er Türk ve Katarlı iş adamının katıldığını ve etkinlik çerçevesinde her firmanın ortalama 6, toplamda ise bini aşkın ikili iş görüşmesi yapıldığını bildirdi.​

Hisarcıklıoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Katar temaslarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yaklaşık 50 milyon nüfuslu bölge ülkelerinin, Türkiye için çok önemli bir pazar olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Katar ile iş yapmanın tam zamanı. Bugün A'dan Z'ye her türlü tüketim mallarını satabileceğiniz bir pazar var. Türkiye'ye ilgi çok yoğun ve müthiş bir fırsat var. Bundan ekonomik olarak da ülke olarak istifade etmemiz lazım." diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, malların nakliyesinde karayolu üzerinden, İran dışında Katar'a ulaşmanın mümkün olmadığını dile getirdi. Hava ve denizyoluyla nakliyede süre ve maliyetin arttığının altını çizen Hisarcıklıoğlu, alternatif yolların hükümetin gündeminde olduğunu belirtti.

Katarlı şirketlerin Türkiye'ye yatırımının son 5 yılda önemli ölçüde artış gösterdiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Resmi rakamlara göre yaklaşık 1,3 milyar dolara yakın. Katarlı şirketler, medya da dahil her sektöre yatırım yapıyorlar. 2022 Dünya Kupası ve 2030 vizyonu kapsamında Katar’da yaklaşık 100 milyar dolara yakın altyapı yatırımları yapılacak. Bizim bunlardan istifade etmemiz lazım“ ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, Katar temasları kapsamında, Katar Başbakanı Al Sani ile görüştüklerine de değinerek "O da Türk firmalarının Katar'da iş yapması için her türlü teşvikin verileceğini ifade etti. Bu açıdan da çok memnunuz. Her alanda fırsat var, şirketlerimizin bu pazarı kaçırmaması lazım" dedi.

-Bakan Tüfenkci

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de Katar'da yapılacak 2022 Dünya Kupası ve beraberindeki iş hacminin, Türk firmalarını da heyecanlandırdığını belirterek "Katar Başbakanı, özellikle ihalelerde Türk firmalarına öncelik verileceğini ifade etti. Şimdi Türk firmalarının işi sıkı tutarak projeleriyle yakından ilgilenmelerini istiyoruz." dedi.

Irak ve Suriye'deki durumun, Katar'a ulaşım konusunda maliyet ve sıkıntılar getirdiğine işaret eden Tüfenkci, Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde yapılan İran, Katar ve Türkiye görüşmelerinin ardından, İran üzerinden Katar'a ulaşımın maliyet ve zaman açısından daha avantajlı hale geldiğini söyledi. Tüfenkci, "Irak üzerinden Türk mallarının Katar'a ulaşması, 5 gün alıyor. Aynı zamanda maliyeti de düşürmek istiyoruz. Irak'tan transiti kolaylaştırıcı adım atmasını bekliyoruz. Biz, Ekonomi ve Dışişleri bakanlıkları devreye girerek bunu gerçekleştireceğiz." ifadesini kullandı.

Katar Başbakanı Şeyh Abdullah bin Nasır bin Halife Al Sani'nin Türk heyetini kabul ettiğini belirten Tüfenkci, görüşmede Türkiye ile ilişkileri geliştirme konusunda kararlı olduklarını gördüğünü kaydetti. Katar'da yapılacak 2022 Dünya Kupası ve beraberindeki iş hacminin, Türk firmalarını da heyecanlandırdığını dile getiren Tüfenkci, "Katar Başbakanı, özellikle ihalelerde Türk firmalarına öncelik verileceğini ifade etti. Şimdi Türk firmalarının işi sıkı tutarak projeleriyle yakından ilgilenmelerini istiyoruz." diye konuştu.

Elektronik ticarette güven damgası konusunu TOBB ile çalıştıklarını belirten Tüfenkci, "Zorunlu olmamakla beraber güven damgası verdiğimiz sitelerden, rahatlıkla alışveriş yapılabileceğini, şikayet olduğunda da bakanlığımızın ve güven sağlayıcı kuruluşun takibinde olduğunu tüketicinin bilmesini sağlayacağız. Böylece güven damgası taşıyan e-ticaret sitelerinin öne çıkmasını da sağlamış olacağız" ifadesini kullandı.

 

İSTİHDAM ŞURASI ve İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ ÖDÜL TÖRENİ

14 Aralık Perşembe günü Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde ve ev sahipliğinde gerçekleşen İstihdam Şurası ve İstihdam Seferberliği Ödül Töreni, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlendi.

İstihdam Şurası ve İstihdam Seferberliği Ödül Törenine Odamızdan Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali TUTAŞI, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gümar BUDAK, İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Lokman KARAMAN ve İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Deniz HİTAY katılmıştır.

İstihdam Seferberliği Ödül Törenine, Türkiye’nin dört bir tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gelen 2000 kişi civarında Oda-Borsa üyesi ve iş dünyası temsilcisi katıldı.

Sayın Cumhurbaşkanımız, 7 Şubat 2017’de düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda İstihdam Seferberliğini başlatmıştı. TOBB üyelerini en az 1 ilave istihdam sağlamaya davet etmişti.

Başbakanımız ve hükümetimiz tarafından verilen tarihi istihdam teşvikleriyle birlikte iş dünyası da ülkemizin geleceği için elini taşın altına koydu.

Cumhurbaşkanımızın çağrısına kayıtsız kalmayan Türk iş dünyası istihdamda tarihi bir başarıya imza attı, Ocak 2017’den bu yana 1,5 milyon kişiye ilave istihdam sağladı. İstihdam artışı sağlayan bütün firmalarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

İstihdam Seferberliği Ödül Töreninde ülkemizin geleceğine yatırım yaparak Ocak 2017’den bu yana en fazla firma başına istihdamlarını artıran illerimiz, sayısal olarak ilave istihdam sağlayan illerimiz, sektörlerimiz ve firmalarımız ödüllendirildi. Kadın-genç ve engelli istihdamını en çok artıran firmalarımız ödüllendirildi. Bu firmaları ayrıca tebrik etmek gerek.

TOBB ve Oda-Borsa Camiası, geçmişte olduğu gibi bugün de Türkiye’nin geleceğine yatırım yapmaya devam ediyor. Türkiye, daha çok zengin olsun, daha hızlı kalkınsın, daha fazla istihdam sağlasın diye iş dünyasının önü daha çok açılsın diye durmadan çalışıyor. İş dünyasının gündemindeki meseleleri topluyor, bunlara çözüm önerisi geliştiriyor ve Başbakanımız ve hükümetimiz nezdinde bu sorunların çözüme kavuşması için yoğun çalışmalar yürütüyor.

Bu süreçte TOBB ve Oda-Borsa Camiası ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı birlikte sahaya indi. Yapılan ziyaretlerde başta Oda-Borsalar olmak üzere iş dünyası kuruluşlarıyla, esnaflarla ve işçilerle bir araya geldiler.

İstihdam Seferberliğine illerde valiler ve Oda-Borsa başkanları sahip çıktı. Vali başkanlığında tüm iş dünyasının katılımı ile illerde toplantılar düzenlendi. Oda-Borsalar üyelerine İstihdam Seferberliği kapsamında hayata geçirilen teşvik ve destekleri anlattılar.

TOBB ve Oda-Borsalar, İstihdam Seferberliğinin daha çok kişiye ulaşması için “bu iş olur” ismiyle bir tanıtım kampanyası düzenledi. Bugün geldiğimiz noktada “bu iş oldu” diyebiliriz artık. İstihdam Seferberliği, milyonlara iş, milyonlara aş oldu. Sonunda istihdamla büyüyen Türkiye oldu.

İstihdam Şurası ve İstihdam Seferberliği Ödül Töreninde Sayın Cumhurbaşkanımız, 2018 yılına ilişkin iş dünyasına yönelik istihdam teşviklerini de açıkladı.

İstihdam Teşvikleri

 • Tüm sektörlerde ilave olarak istihdam edilen kişilerin, SGK primleri ve vergileri 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. (Asgari ücret üzerinden, 2017 yılı için aylık 773 TL. 2018’deki asgari ücrete göre yeni teşvik tutarı daha sonra ortaya çıkacak)
 • İmalat sanayi ve bilişim sektöründe ilave istihdam edilen kişilerin SGK primleri ve vergileri 1 yıl boyunca devlet tarafından karşılanacak. (Prime esas kazanç üzerinden, 2017 yılı için aylık en fazla 1.778 TL. 2018’deki yeni teşvik tutarı daha sonra ortaya çıkacak)
 • 18-25 yaş arasındaki gençlerin, kadınların ve engellilerin teşvikten yararlanma süresi 18 ay (1,5 yıl) olacak.
 • Yeni açıklanan istihdam teşviki 31.12.2020’ye kadar uygulanacaktır.
 • Yararlanma şartı: İlave olarak istihdam edilecekler, teşviklerden yararlanabilmeleri için işe giriş tarihinden önceki 3 ayda toplam 10 günden fazla çalışmamış olmalıdır.
 • 1-3 çalışanı olan imalat sanayi işyerleri, ilave olarak istihdam edecekleri 18-25 yaş arasındaki gençlerin; ücret, SGK primleri ve vergileri, 1 yıl boyunca 1 ay işveren tarafından, 1 ay devlet tarafından ödenecek. (İlave istihdam edilen kişi 1 yıl çalışacak, işveren 6 ay ücret, SGK primi ve vergi ödeyecek)

İşbaşı Eğitim Programları

 • Bilişim, Enerji ve İmalat Sanayi sektörlerinde İşbaşı Eğitim Programları 3 aydan 6 aya çıktı.
 • Diğer sektörlerde 3 ay olarak uygulanmaya devam edecek.
 • Programa katılanların günlük 54 TL cep harçlıkları, genel sağlık sigortası ve iş kazası ve meslek hastalığı primleri devlet tarafından karşılanacak.
 • İmalat Sanayi sektöründeki İşbaşı Eğitim Programına katılan, 2-5 yaş arası çocuğu olan kadınlara; İşbaşı Eğitim Programı sürecince ayrıca aylık 400 TL bakım desteği ödenecek.
 • Siber Güvenlik, Yenilenebilir Enerji, Bulut Bilişim ve Kodlama gibi geleceğin mesleklerinde düzenlenecek İşbaşı Eğitim Programları, 18-29 yaş arası gençler için 9 ay sürecek. Günlük 75 TL cep harçlıkları, genel sağlık sigortası ve iş kazası ve meslek hastalığı primleri devlet tarafından karşılanacak.

Mesleki Eğitim

 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, “Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği Projesi (MEGİP) kapsamında İmalat Sanayi sektörüne yönelik mesleki eğitim kursları düzenleyecek. Teorik ve pratik eğitim 8 aya kadar sürebilecek. Mesleki Eğitim kurslarına katılanların günlük 54 TL cep harçlıkları, genel sağlık sigortası ve iş kazası ve meslek hastalığı primleri devlet tarafından karşılanacak.
 • Özellikle temininde güçlük çekilen mesleklerde ve nitelikli işgücü gerektiren sektörlerdeki mesleklerde gençlerin, akredite edilmiş mesleki eğitim kurumlarında kendilerine uygun zaman ve şartlarda mesleki eğitim almaları sağlanacak. Bu kapsamda gençlere alacakları eğitimde kullanabilecekleri kupon verilecek. Mesleki Eğitim Kurumlarından belirli oranlarda istihdam taahhüdü istenecektir.

Gençlere Yönelik Teşvikler

 • 18-25 yaş arası kısmı zamanlı çalışan öğrencilerin yetim aylıkları kesilmeyecek.
 • Yeşil pasaporta sahip olan gençlerin kayıtlı çalışmaya başladıklarında yeşil pasaportları artık iptal edilmeyecek.

Engellilere Yönelik Teşvikler

 • En az %40 engelli raporuna sahip olanlar, iş kuracağı alanda girişimcilik eğitimi sertifikasına sahipse ve kendi işini kurmak isterse İŞKUR tarafından verilen hibe desteği 36 bin TL’den 50 bin TL’ye yükseliyor.