''İhracatın Finansmanından TÜRK EXİMBANK''

Türkiye Ihracat Kredi Bankası A.S.(Turk Eximbank) Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM` in tesrifleriyle Odamız ev sahipliginde yapılacak olan ``İhracatın Finansmanında Türk Eximbank`` konulu toplantıya katılımınızdan büyük onur duyacagız. 

Mehmet Ali TUTAŞI 
Yönetim Kurulu Başkanı

 tso.jpg

 

 

''Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı”na destek (2)

enflasyonla-mucadele-programinda-marketlerde-indirim-karari-indirimli-urunler-ha%2cdShObLqZJEeHXPTSOeTy8A (1).jpg

“Enflasyonla mücadele sürdürülebilir ekonomik büyüme bakımından büyük önem taşıyor. Fiyat istikrarının sağlanması üretimin sağlıklı ve öngörülebilir bir şekilde sürmesi için vazgeçilmez bir durum. Bunun bilincinde olan MARDİN TSO olarak, biz de bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da üzerimize düşen sorumluluğu büyük bir azimle yerine getirmeye devam etmeliyiz.

   
   Bu noktada 81 il, 160 ilçede yer alan 365 Oda ve Borsa ile üretim gerçekleştiren ve ticaretini yapan üyelerimizin "İndirim Kampanyasına" katkıda bulunması önem arz etmektedir.
   Ekteki listede yer alan ürün ve hizmetlere yönelik asgari 3 ay süreyle en az %10 indirim yapılması üyelerimizce beklenmektedir.
   İndirim yapan üyelerimiz ek-2'deki formu doldurup 21 Ekim 2018 tarihinde kadar Odamıza gönderilmesini rica ederim.
Allah birliğimizi ve dirliğimizi daim etsin.
 
MEHMET ALİ TUTAŞI
Yönetim Kurulu Başkanı
  
  

13.DÖNEM’DE AKREDİTE OLAN 18 ODA/BORSA, 2 ŞUBE VE AKREDİTASYON YENİLEME SERTİFİKALARI TÖRENİ

 

13. Dönem’de akredite olan 18 oda/borsa ve 2 şube ile belge yenileme denetimleri tamamlanan 96 oda/borsaya, akreditasyon sertifikaları TOBB Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle verildi.​ Odamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kenan ÖZÇELİK ve Akreditasyon Sorumlusu Sibel GÜLTEKİN katılmıştır.

Tören, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nunaçılış konuşmaları ile başladı.

Afrin'de devam eden Zeytin Dalı Harekatı kapsamında hayatını kaybeden şehitlere rahmet dileyerek konuşmasına başlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, nefes kredisini Cumartesi günü İzmir'de açıklayacağını ifade ederek, "Pazartesi gününden itibaren, düşük faizli imkanları üyelerimize kullandıracağız" şeklinde konuştu. 

15 Nisan'a kadar Türkiye genelindeki oda ve borsa seçimlerinin yüzde 99'nun biteceğini, her dönemin bir başarı hikayesi olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: "Sizin döneminizdeki başarı hikayenizden biri de bugün verilen akreditasyon çalışmalarıdır. TOBB Başkanı olduğum dönemde odalar ve borsalar birliği camiasında bir kalite ve müşteri odaklı kalite anlayışı yoktu. Biz de dünyadaki en tecrübeli olan İngiltere Odalar Birliği ile görüştük ve buraya gelip bizi eğitti. Eğitimler sayesinde biz de akreditasyon veren bir kurum haline geldik. İlk önce kendimizi disipline ettik. Sonra ülke geneline yaymaya başladık bu eğitimleri. 2002 itibariyle bir tane proje yazabilen odam yoktu benim. Dil bilen oda sayım beşti. Bugün çok şükür oda ve borsalarımız 800 milyar liralık proje yaptı."     

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de "Odalar ve borsalar sayesinde şirket kuruluşlarının tamamı ticaret sicilleri tarafından gerçekleştirilecek. Odalarımız, borsalarımız güçlü, biz eskisinden çok daha iyi olacağız ve pozitif yansımalarını göreceğiz" dedi. 


Tüfenkci, oda başkanlarının, o ilin akil insanları olduklarını ve hayırlı hizmetler yaptıklarını dile getirerek, odaların önemine değindi.

Devlet ile vatandaş arasında mesafe olmaması gerektiğini kaydeden Tüfenkci, "Bizler bu hizmetleri odalarımız, borsalarımız aracılığı ile yapıyoruz. Odalarımız olarak sizler bugüne kadar bu hizmetleri başarıyla yürüttüğünüz. Bu fuarların katılımcıları sizlerin üyeleri, ticaret odalarımız üyelerine faydalı olamayacaksa hangi alanda faydalı olacak" ifadesini kullandı. 


Yapılan işlerin doğrudan istihdamı arttırmak için olduğunu belirten Tüfenkci, "Yabancı yatırımcıları teşvik etmek adına projeler hayata geçirdik. Ayrıca odalar ve borsalar sayesinde şirket kuruluşlarının tamamı ticaret sicilleri tarafından gerçekleştirilecek. Odalarımız, borsalarımız güçlü, biz eskisinden çok daha iyi olacağız ve pozitif yansımalarını göreceğiz" diye konuştu. 


-2018 yılı içerisinde denetlenen ve ilk kez akredite olan 13. Dönem Oda/Borsalar:

 

1.      MALKARA TB

2.      SÖKE TB

3.      YÜKSEKOVA TSO

4.      KEŞAN TB

5.      İMEAK DTO İZMİR ŞUBE

6.      KIRIKKALE TSO

7.      BULANCAK TSO

8.      MALKARA TSO

9.      BOĞAZLIYAN TSO

10.  GEREDE TSO

11.  ERDEMLİ TSO

12.  İMEAK DTO ANTALYA ŞUBE

13.  ÇAYELİ TSO

14.  ALACA TSO

15.  BABAESKİ TB

16.  MALATYA TB

17.  BAFRA TB

18.  KIRKLARELİ TB

19.  NİKSAR TSO

20.  BİRECİK TSO

 

-Akreditasyon belgelerini yenileyen Oda/Borsalar:

 

1.      EGE BÖLGESİ SO

2.      KONYA TB

3.      KOCAELİ SO

4.      GAZİANTEP TB

5.      ANKARA SO

6.      KONYA TO

7.      RİZE TSO

8.      SAKARYA TB

9.      ANKARA TB

10.  MARMARİS TO

11.  KASTAMONU TSO

12.  UŞAK TSO

13.  BANDIRMA TB

14.  IMEAK DTO

15.  İZMİR TO

16.  ANKARA TO

17.  DENİZLİ TO

18.  İSTANBUL TB

19.  KÜTAHYA TSO

20.  SAMSUN TB

21.  AFYONKARAHİSAR TSO

22.  KÖRFEZ TO

23.  TARSUS TSO

24.  ALANYA TSO

25.  POLATLI TB

26.  KIRŞEHİR TSO

27.  ÇANAKKALE TB

28.  ÇERKEZKÖY TSO

29.  KIRŞEHİR TB

30.  GAZİANTEP SO

31.  MERSİN TSO

32.  BOZÜYÜK TSO

33.  NİZİP TB

34.  GEMLİK TSO

35.  GİRESUN TSO

36.  MANAVGAT TSO

37.  SİVAS TSO

38.  DİYARBAKIR TSO

39.  KARAMAN TSO

40.  KAHRAMANMARAŞ TSO

41.  NİZİP TO

42.  IĞDIR TSO

43.  UZUNKÖPRÜ TSO

44.  AKSARAY TB

45.  ZİLE TSO

46.  KUMLUCA TSO

47.  AKSARAY TSO

48.  BALIKESİR TB

49.  KARADENİZ EREĞLİ TSO

50.  ZONGULDAK TSO

51.  MERSİN TB

52.  SİVEREK TSO

53.  BARTIN TSO

54.  ORDU TB

55.  TEKİRDAĞ TSO

56.  KARAPINAR TSO

57.  YALOVA TSO

58.  CEYHAN TB

59.  HAYRABOLU TB

60.  BOLU TSO

61.  TOKAT TB

62.  AKHİSAR TSO

63.  KIRIKKALE TB

64.  DEVELİ TO

65.  OSMANİYE TSO

66.  SUSURLUK TB

67.  MARDİN TSO

68.  BURDUR TSO

69.  BEYPAZARI TO

70.  ÇAYCUMA TSO

71.  IĞDIR TB

72.  ELAZIĞ TB

73.  ŞANLIURFA TB

74.  ILGIN TB

75.  ÇANKIRI TSO

76.  KASTAMONU TB

77.  KIRKLARELİ TSO

78.  SOMA TSO

 

1.      MALKARA TB

2.      SÖKE TB

3.      YÜKSEKOVA TSO

4.      KEŞAN TB

5.      İMEAK DTO İZMİR ŞUBE

6.      KIRIKKALE TSO

7.      BULANCAK TSO

8.      MALKARA TSO

9.      BOĞAZLIYAN TSO

10.  GEREDE TSO

ODAMIZ BAŞKANLARI TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU’NU MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

 

 

 

Odamız Meclis Başkanı Necmi DEMİR, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali TUTAŞI ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gumar BUDAK ile birlikte TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nu makamında ziyaret etti.​

Kabulde TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yeni dönem çalışmaları için başarılar dileyerek, hayırlı olsun dileklerini iletti. 

Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Ali TUTAŞI, ziyaret sonrası yaptığı değerlendirmede, “Ülkenin ekonomik durumlarını paylaştık Başkanımızla ve seçimlerimiz için genel kurul için önerilerimizi sunduk. Kendisi de bize yardımcı oluyor aynı zamanda. Zaten Başkanımızla beraberiz. Kendisiyle hep beraber yürümeye devam edeceğiz” dedi. 24.04.2018 / Ankara

 

 

‘K’ TÜRÜ TAŞIMA BELGESİ KOORDİNASYON TOPLANTISI KAHRAMANMARAŞ’TA YAPILDI

 

 

Karayolu Taşıma Yönetmeliği uygulamalarına ilişkin Bilgilendirme ve Koordinasyon Toplantısı 02-04 Mart 2018 tarihlerinde Kahramanmaraş’ta gerçekleştirildi. Toplantıya Mardin Ticaret ve Sanayi Odası K Yetki Belgesi Birimi Sorumlusu Nezihe BAKI katıldı.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında ‘K’ türü yurtiçi eşya taşıma yetki belgesi uygulamalarının mevzuatın amaç ve hedeflerine uygun gerçekleşmesi, uygulamada standardizasyonun sağlanması ve Karayolları Bölge müdürlükleri ve yetkili Odalar arasındaki koordinasyonun sağlanması amacıyla Kahramanmaraş’ta Bölgesel Çalışma Grubu toplantısı yapıldı. Türkiye Odalar ve Borsalar (TOBB) ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliği ile Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası tarafından organize edilen toplantıda, yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere yönelik ‘K’ türü belge konusunda yetkilendirilen Oda temsilcileri işle Bakanlık yetkilileri tarafından yurtiçi eşya taşıma yetki belgesi iş ve işlemlerinde yaşanan sıkıntıların yanı sıra özel sektörün yaşadığı problemler ve çözüm önerileri konuşuldu.

Toplantıya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Mahmut GÜRSES, Daire Başkanı Kerim CİCİOĞLU, Bilgi işlem Uzmanı Dursun SAVAŞ ile Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep ve Adana Ulaştırma Bölge Müdürlüğü temsilcileri, TOBB temsilcileri ve TOBB tarafından yetkilendirilen Oda temsilcileri katıldı.

 

‘K’ YETKİ BELGESİ NEDİR?

 

‘K’ Yetki Belgesi, ticari amaçla yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak gerçek ve tüzel kişilere veriliyor. Taşımanın şekline göre 3 türe ayrılıyor. K1 Yetki belgesi ticari amaçla eşya nakliyesi yapacaklara, K2 Yetki belgesi kendi ticari eşyaları için taşımacılık yapacaklara ve K3 Yetki belgesi ise ev eşyası taşımacılığı yapacaklara veriliyor.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ve bu Kanun’a istinaden çıkarılan Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak firmalar için düzenlenen K türü yetki belgelerinin Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince belirlenen ticaret ve sanayi odaları aracılığıyla verilmesine ilişkin yetki devri gerçekleşmişti. Verilen yetki devri çerçevesinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile 21.09.2005 tarihinde imzalanan ve 30.04.2011 tarihinde yenilenen protokole istinaden 67 ticaret ve sanayi odası yetkilendirilmiş bulunuyor. Böylece taşıma yetki belgesi almak isteyen gerçek ve tüzel kişiler bölge müdürlüklerine gitmeden kendi illerinde bulunan odalarda işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Yetkili odalardan birisi olan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası da kentte faaliyet gösteren ve herhangi bir şekilde nakliye işi yapan firmalara bu hizmeti yerinde sağlıyor.

 

NASIL ALINIR?

 

K Türü Yetki Belgesi almakla yükümlü bulunan gerçek veya tüzel kişilerin, vergi kaydının bulunduğu ilde belge düzenleme konusunda yetkilendirilen Odalara başvurmaları gerekiyor.