MARDİN ODALARI/BORSALARI DİCLE BÖLGESİ YÖRESEL ÜRÜNLER KATALOĞUNA KATKI SAĞLADI

MARDİN ODALARI/BORSALARI

DİCLE BÖLGESİ YÖRESEL ÜRÜNLER KATALOĞUNA KATKI SAĞLADI

Mardin İli ve İlçeleri Odaları/Borsaları, Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ile işbirliği yaparak “TRC3 Bölgesi’nin Yöresel Tarım ve Gıda Ürünleri” isimli bir katalog hazırladı.

Eser, geniş bir ekibin yoğun çalışmasıyla hazırlanmış olup süreçte yer alan kişiler/kurumlar şöyledir:

DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Dış İlişkiler ve Fonlar Birim Başkanı Murat Erçin; Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Genel Sekreteri Çetin Sasa, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Sibel Gültekin; Kızıltepe Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şahin, Genel Sekreteri Abdulkadir Şahin, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert; Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Dündar, Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Velit Aydın; Nusaybin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Aktaş, Genel Sekreteri Abdullah Dal, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahsum Özmen, Genel Sekreteri Abdulkadir Güneş, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu İlhan Özmen; Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) İİBF İktisat Bölümü Öğrencileri Seher Uygur, Ramazan Ersan, Ayşe Elçiboğa ve Fatime Akın; Ürünleri resimleyen Fotoğraf Sanatçısı Mehmet Çimen; Çalışmaya yazılı ve sözlü olarak katkı sağlayan ve isimlerine “Faydalanılan Kaynaklar” kısmında yer verilen tüm kurumlar ve değerli personelleri; Mardin İli ve İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

Katalogda Dicle Bölgesi illerinin (Mardin, Batman, Siirt, Şırnak) coğrafi işaret potansiyeli taşıyan ürünlerine ilişkin bilgiler ve görsel malzemeler yer almaktadır. Bunlar iller itibariyle şöyledir:

Mardin: Mardin Mezrone Üzümü, Midyat Mercimeği, Midyat Pekmezi, Midyat Ekşi Kavunu, Midyat Palamudu, Midyat Kurutulmuş Kavun Üzerine Pekmez (Kerkiti), Midyat Kabuklu-Kabuksuz Kavun Çekirdeği, Midyat Zeyti Üzümü, Midyat Karfoki Üzümü, Midyat Kuru Üzümü, Kızıltepe Mercimeği, Kızıltepe Ğurs (Xurs) İnciri, Yeşilli Kirazı, Derik Halhalî Zeytini, Derik İnciri, Mardin Durum Buğdayı, Midyat Acuru, Mardin Yöresel Pekmezi, Mardin Mırrası, Mardin Pestili, Midyat/Kızıltepe Tandır Ekmeği, Mardin İkliçe Ekmeği, Midyat Acur Turşusu, Mardin Kıtır Ekmeği, Savur Domatesi, Mardin Sumağı, Mardin Bıttım Sabunu, Mardin Bıttım Kahvesi, Nusaybin Nektarini, Savur Kişnişi, Mardin Paçalı Güvercini, İsfire, İsçok, Kenger Otu Kızartması, Harire Tatlısı, Peynirli Un Helvası, Davk’il May, Karadut Sosu, Mardin Gümüş İşlemeleri (Têlkârî).

Batman: Sason Balı, Sason Cevizi, Sason Çileği, Sason Domatesi, Gercüş Mezrone Üzümü, Gercüş Cevizli Sucuğu, Gercüş Üzüm Pestili, Gercüş Taifi Üzümü, Gercüş Pekmezi, Gercüş Sumağı, Hasankeyf İnciri, Hasankeyf Bademi, Batman Kırmızı Mercimeği, Batman Karpuz Çekirdeği, Beşiri Cefan Kavunu.

Siirt: Siirt Bıttımı, Siirt Bıttım Kahvesi, Siirt Zivrik Narı, Siirt Sumağı, Saliho Kavunu, Siirt Taifi Üzümü, Siirt Kuru Ekmeği, Siirt Şavandar Pancarı, Siirt Tahini, İskombol Pekmezi, Gelin Yanağı Armudu, Siirt Sahlebi, Siirt Acuru, Pervari Karakovan Balı, Siirt Fıstığı.

Şırnak: Beytüşşebap Karakovan Balı, Uludere Ters Lalesi, Kumçatı Susamı ve Tahini, İdil Kavunu, Kitilnefs Üzümü, Taifi Üzümü, Şal-Şapik, Kadike Difse, Otlu Peynir, Meyre, Hêkê Heşandi, Birinczer, Mexmelatik, Serbidaw.

Katalogun hazırlanma maksadı, Dicle Bölgesi’nde üretimi gerçekleştirilen veya devam edilmekle beraber yok olma tehlikesi ile karşılaşan ve aynı zamanda coğrafî işaret potansiyeli taşıyan ürünlerini kayıt altına almaktır. Orta-uzun vadedeki hedef ise bunları coğrafî işaretleme sistemine dahil ederek üretimlerini artırmak ve değer zinciri içine alarak bölgesel kalkınmaya katkı sağlar hâle getirebilmektir.

Mardin İli ve İlçeleri Odaları/Borsaları, ilgili kuruluşlarla işbirlikleri icra ederek benzer çalışmaları hazırlamaya devam edecek.