BİRLİĞİMİZ TOBB BAŞKANI M. RİFAT HİSARCIKLIOĞLU, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ İLE BİRLİKTE CİZRE’DE

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ile birlikte Cizre Divan Oteli’nin açılışını gerçekleştirdi.​

Odamızdan Meclis Başkanı Necmi Demir ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı katıldı.

Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 2017 yılının başında Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki ile birlikte Cizre Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ederek, meclis üyeleriyle bir araya geldiklerini anımsatarak, “2017 sonunda da yine sayın Bakanımızla Cizre’deyiz. Sağolsun, Bakanımız, ülkemize değer katan her işe omuz veriyor, her güzel faaliyeti destekliyor. Sayın Mehmet Özhaseki’nin aramızda bulunmasından hem bölge hem de üyelerim adına şeref duyuyoruz” dedi.

Cizre’nin uluslararası standartlarda ilk oteli olan Divan Cizre’nin resmi açılışını yaptıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bu güzel tesisin Cizre’ye kazandırılmasına öncülük eden, Cizre TSO Başkanımız Süleyman Çağlı’yı, en başta tebrik etmek istiyorum. Hem kendine, hem şehrine güvendi. Yüreğinin Cizre için attığını gösterdi. Elini taşın altına koydu ve Cizre için bir ilki başardı. Sadece yatırımın büyüklüğü anlamında değil, Dünya çapında Divan gibi bir markayı, Cizre’ye getirdiği için takdire şayan bir başarı elde etmiştir” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, Başkan Çağlı’nın Cizre’ye okul sözü istediğini bildirerek, TOBB olarak Cizre’ye bir okul kazandıracaklarını söyledi.

Divan tesislerinin Türk otelciliğinde bir ekol olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Divan Grubu CEO’su Richard Appelbaum, açılışa bizzat geldi ve buraya verdiği önemi gösterdi. Kendisine de şahım ve camiam adına teşekkür ediyorum. Bu tesisin temellerini atan, merhum Mustafa Koç’u da, bu vesileyle, saygıyla ve rahmetle anıyorum” dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Divan Cizre otelinin, Cizre’de turizmin hareketlenmesini ve ticaretin canlanmasını sağlayacağına dikkat çekerek, “Bu vesileyle herkesi, Cizre’nin geleneksel ve muhteşem konukseverliğini, Dicle Nehri’nin manzarası eşliğinde görmeye, Cizre’ye davet ediyorum” şeklinde konuştu. 

-Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de Evliya Çelebi'nin kitabında "Kürtçe edebi dil olarak en güzel Diyarbakır'da yazılır çizilir ama en nazik ve kibar Cizre'de konuşulur." diye yazdığını belirterek, Cizre'nin kadim bir ilçe olduğunu söyledi.

21 yıl boyunca belediye başkanlığı yaptığını, belediye başkanlığı döneminde yaptıklarının ortada olduğunu ifade eden Özhaseki, "Allah'a hamdolsun Paris'te ne varsa benim memleketimde de o var. Alt ve üst yapı sorunu yok. Raylı sistem de çalışıyor. Kayak tesisleri, statlar var. Nasıl oldu bunlar? 'Bir yerlerden para gönderdiler'. 'Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de Kayseriliydi, milyonlarca doları gönderdi, başkan da harcadı canım.' diyenler var. Yok işte böyle bir şey. Eğer iyi niyetliyseniz, çalışıyorsanız, gayretli iseniz, uğraşıyorsanız, emin olun Cenabı Allah yardımcı oluyor." diye konuştu.

Eskiden Şırnak, Silopi ve Cizre'yi hep coğrafya kitaplarında okurken şimdi planlamalardan dolayı ara sokaklarına kadar bildiğini, nelere ihtiyaçları olduğunu ezberlediğini belirten Özhaseki, Cizre'de 17 bin 175 yapının hasarlı olduğunu, bunlardan 30 bin lira ve altındaki hasarların bedelini nakit olarak ödediklerini, eşya bedellerini ödemeye devam ettiklerini aktardı.

İlçede 3 bin 287 konutun inşasına başladıklarını, yıkılan ağır hasarlı bina sayısının daha az olduğunu ancak daha fazla konut yaptıklarına işaret eden Özhaseki, ilçede 3 cami ve 2 taziye evinin yapımına da başladıklarını, Şırnak'ın güzel konutlara ihtiyacı olduğunu vurguladı.

-Diğer konuşmalar

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş da Cizre'de hizmete açılan Divan Oteli'nin, ilçenin gücüne güç katacağını, bundan sonraki önemli yatırımlara da öncülük yapacağını söyledi.

Aktaş, ilçenin tarihi ve kültürel zenginliğiyle bölgenin merkezi yerlerinden biri olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu: "Bu tesis Cizre'nin gücüne güç katacaktır. Bundan sonraki önemli yatırımlara da öncülük yapacaktır. Divan Otel gibi bir dünya markasının şehrimize taşınmış olması şehrimize sınıf atlatacaktır. Tesisin hayırlı olmasını diliyorum. Şırnak halkı adına özellikle çukur ve barikat teröründen sonra şehrimizin hem altyapısı hem de üstyapısıyla yeniden ayağa kalkması için büyük bir inisiyatif alan ve her daim bizim yanımızda olan bakanımıza yürekten teşekkür ediyorum."

TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu ise gurur verici bir gün yaşadığını belirterek, Cizre ve bölgenin bu yatırıma ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Cizre Ticaret ve Sanayi Odası Süleyman Çağlı da konuşmasında Cizre’ye yapılan yatırımların önemine değinerek, hem Cizre’nin hem de Türkiye’nin kazanacağını söyledi. Çağlı, bu projenin Cizre’nin kabuğunu kırdığını gösteren bir proje olduğunu ifade etti.

Törende daha sonra Çağlı, Bakan Özhaseki ve Hisarcıklıoğlu'na plaket verdi.

Hisarcıklıoğlu ve Bakan Özhaseki tören sonrasında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Cizre'de yaptırılan park ve konutları gezdi. Daha sonra Silopi'ye geçen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Bakan Özhaseki, Silopi Şems-i Sivasi Yatılı Kız Kuran Kursu'nun temel atma törenine katıldılar. 20/12/2017